Javna dela 2024
♦ Aktualno javno povabilo
Sofinanciranje stroškov zaposlitve dolgotrajno brezposelnih v javnih delih, na podlagi javnega povabila za izbor programov za leto 2024. Povabilo je odprto od 23. novembra 2023 do razdelitve sredstev.
Z zadnjo spremembo povabila 29. 4. 2024 so bila dodeljena dodatna sredstva za izvedbo programov, tako, da je skupna kvota sredstev v višini 19.646.877 EUR ustrezno razporejena med območnimi službami Zavoda. Sprememba povabila velja od objave na naši spletni strani.
Javna dela so namenjena spodbujanju socialne in delovne vključenosti ranljivih skupin brezposelnih, izboljšanju njihovih veščin in zaposlitvenih možnosti pri neprofitnih delodajalcih, ki so izvajalci programov.
Vabljeni k oddaji ponudb!
Sedanje in morebitne nove izvajalce programov vljudno vabimo k predložitvi ponudb in k zaposlitvi dolgotrajno brezposelnih v okviru javnih del ob financiranju Zavoda RS za zaposlovanje.
Kaj vam omogoča povabilo?
Sofinanciranje stroškov zaposlitve
Za brezposelne, vključene v programe javnih del na področjih socialnega varstva, vzgoje in izobraževanja, kulture, okolja in prostora, kmetijstva in na drugih sorodnih področjih.
Zaposlitev kandidatov
Vključitev dolgotrajno brezposelnih, ki so 12 mesecev ali več neprekinjeno prijavljeni v evidenci brezposelnih.
Prednost imajo invalidi in dolgotrajno brezposelni, ki so več kot 2 leti neprekinjeno prijavljeni med brezposelnimi in v tem času niso bili vključeni v noben program aktivne politike zaposlovanja.
Prijava na povabilo
Oddaja ponudb
Elektronsko od 23.11.2023 do porabe sredstev.
Obravnava ponudb
Odpiranje je praviloma javno.
Termini odpiranja ponudb
Seznam sprejetih ponudb
Zadnja sprememba
29.4.2024
Objava povabila
9.11.2023
Financiranje
Razpoložljiva sredstva
19,6 milijona EUR
Vir financiranja
Proračun Republike Slovenije
Predvideno število vključitev
Okvirno 1.960 dolgotrajno brezposelnih iz vse Slovenije
Pristojna ustanova
Zavod RS za zaposlovanje
Se prijavljate na javno povabilo?
Preglejte dokumentacijo. Pred oddajo ponudbe preverite, ali izpolnjujete vse pogoje za prijavo.
Kontaktirajte nas ...
Ste bili izbrani na javnem povabilu?
Oddaja zahtevkov za sofinanciranje stroškov
Obveščamo vas, da bomo za avgust 2024 omogočili vnos zahtevkov do 6.9.2024 in zagotovili izplačilo 13.9.2024.
Za proračunske uporabnike, ki boste oddali zahtevke do 16.9.2024, bomo zagotovili izplačilo 23.9.2024.
Pozor! Za izvedbo programov javnih del oddaja zahtevka v obliki eRačuna v aplikaciji UJP ni več predvidena, oddati je potrebno le zahtevek v skladu z navodili iz priročnika.
Poglejte Priročnik za oddajo zahtevka na Portalu za delodajalce.
Kadar nam izvajalci najkasneje v 30 dneh (po izteku roka iz 7. točke 7. člena pogodbe o izvajanju programa javnega dela) ne predložite popolnega in ustreznega zahtevka za povračilo za pretekli mesec.
Kadar po prejemu računa stroškov predhodnega zdravniškega pregleda ne predložite zahtevka za povračilo.
Navodila za izvajanje programov
Navodila so namenjena izvajalcem javnih del, ki ste bili izbrani na javnem povabilu in ste z nami podpisali pogodbo o izvajanju programa javnega dela.
Navodila podrobneje določajo izvajanje pogodbenih obveznosti glede postopka vključitve brezposelnih v program, obračuna plač in drugih stroškov za udeležence, poročanja in uveljavljanja stroškov ter pravic iz delovnega razmerja.
Navodila za izvajanje programov javnih del
Navodilom so priloženi obrazci in drugi dokumenti za izvajanje pogodbenih obveznosti.
Pogodba o vključitvi brezposelne osebe v javno delo
Obračun potnih stroškov
Pri obračunu potnih stroškov za udeležence javnih del upoštevajte naslednje dokumente, ki jih je pripravilo Ministrstvo za javno upravo.
Dodatna pojasnila MJU (21.6.2021)
Odgovori na pogosta vprašanja in dileme (30.6.2021)
Sprememba stališča v zvezi s povračilom stroškov prevoza (19.11.2021)
Aktualno
Zadnji izračun plače za udeležence javnih del (spremenjeno: 23.8.2024)
Pojasnilo!
Tabela Izračun plač za udeležence javnih del za leto 2024
V povezavi s spremembo višine minimalne plače za leto 2024 z dne 29. 1. 2024 je v navedeni tabeli pri zaokroževanju zneskov na dve decimalni mesti prišlo do neznatne, vendar nezanemarljive napake v izračunu plače za IV. in VI. raven izobrazbe (I. bruto, II. bruto) v vrednosti 0,01 EUR, zaradi česar smo objavili novo – popravljeno tabelo.
Višina plače zaposlenega zaradi opravljanja javnih del je določena z 52. členom ZUTD in je izražena v deležu od minimalne plače glede na raven izobrazbe, kar je iz vzorca pogodbe o zaposlitvi tudi razvidno.
Ob sklicu na višino plače v povezavi z minimalno plačo in na pravno podlago, na kateri navedba temelji (v 5. členu vzorca pogodbe), sporočamo, da sklenitev aneksa k pogodbi in popravka vrednosti veljavne minimalne plače nista obvezujoča.
Zahvaljujemo se vam za razumevanje.
Pri plačilu obveznega zdravstvenega prispevka za udeležence javnih del velja povsem enako kot za druge redno zaposlene.
Kadar mesec vključitve v program javnih del ni poln mesec zaposlitve, naj izvajalec od udeleženca pridobi izjavo, v kateri udeleženec sam opredeli:
- če je pred vključitvijo v javno delo bil prejemnik denarnega nadomestila, v izjavi navede:
- ali želi, da se omenjeni prispevek poravna iz naslova zaposlitve zaradi izvajanja javnega dela (izplačevalec prispevka je delodajalec),
- ali pa je dal izjavo Zavodu, da se omenjeni prispevek poravna iz naslova denarnega nadomestila (izplačevalec prispevka je Zavod);
- če ob vključitvi v javno delo ni bil prejemnik denarnega nadomestila, naj v izjavi navede:
- ali je strošek obveznega zdravstvenega prispevka poravnal že sam (na podlagi prejete položnice ZZZS)
- ali pa naj ta prispevek plača delodajalec (izvajalec javnih del);
- če ima status vojnega invalida, vojnega veterana in žrtve vojnega nasilja, udeleženec javnih del obvesti svojega delodajalca s predložitvijo:
- potrdila upravne enote, ki ga je prejel na svoj naslov, oziroma
- potrdila, ki ga je prejel hkrati z odločbo upravne enote o priznanju pravice do kritja obveznega zdravstvenega prispevka (iz proračuna RS).
Za nadaljnje obdobje bo obvezen zdravstveni prispevek poravnan samodejno, enako kot ostali stroški zaposlitve udeleženca javnega dela.
Več informacij o obveznem zdravstvenem prispevku na spletni strani ZZZS.
- Izražena je v deležu minimalne plače po ravneh strokovne izobrazbe oziroma usposobljenosti za delo, ki ga udeleženci opravljajo v programu javnega dela.
- Minimalna plača za dela, opravljena od 1.1.2024 do 31.12.2024, znaša 1.253,90 EUR.
- Višina kilometrine za avgust 2024 znaša 0,15 EUR. Regres za prehrano od 1.7.2024 do 31.12.2024 znaša 6,94 EUR.
- Na podlagi sprejetega Aneksa h Kolektivni pogodbi za negospodarske dejavnosti (Uradni list RS, 88/2021) se spreminja povračilo stroškov prevoza.
Razdalje za upravičenost do povračila stroškov prevoza na delo in z dela in za povračilo kilometrine se določajo na podlagi Zemljevidov Google (Google Maps), upoštevaje najkrajšo varno pot.
Udeležencu se za povračilo stroškov prevoza na delo, po najkrajši varni poti, prizna kilometrina, v višini 10 % cene neosvinčenega motornega bencina – 95 oktanov.
- Pri izplačilu plač je potrebno upoštevati najnižje osnove za plačilo prispevkov, ki jih določa Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2).
- Če je plača (oziroma nadomestilo plače) udeleženca manjša od najmanjše predpisane osnove, se vsi prispevki za socialno varnost obračunajo od predpisane najmanjše osnove.
- Najnižja osnova za obračun prispevkov za socialno varnost za osebe v delovnem razmerju za izplačila od 1.3.2024 do 28.2.2025 znaša 1.332,57 EUR (60 % povprečne letne plače zaposlenih v RS, preračunane na mesec, ki za leto 2023 znaša 2.220,95 EUR).
- Za izvajalce javnih del iz javnega sektorja: pri izračunu povprečne mesečne obveznosti (preračun iz dejanskih v normirane ure) je potrebno upoštevati 6. člen Uredbe o enotni metodologiji in obrazcih za obračun in izplačilo plač v javnem sektorju.
- Izplačilo nadomestila plače zaradi delavčeve bolezni ali poškodbe izven dela v obsegu do 30 delovnih dni, ki bremeni delodajalca, lahko Zavod RS za zaposlovanje izplača le v višini, kot velja za javne uslužbence, tj. v višini 80 % osnovne plače. Zahtevek izvajalca za povračilo izplačanega nadomestila v morebitni višini 90 % od osnove, bo Zavod zavrnil in izvajalca pozval k predložitvi zahtevka v ustrezni višini.
- Za zaposlene v javnih delih se ne upošteva določilo 39. člena ZUTD-A, po katerem delodajalci, ki sklenejo pogodbo o zaposlitvi za določen čas, plačujejo prispevek za zavarovanje za primer brezposelnosti v višini petkratnika zneska.
- Izvajalci javnih del niste oproščeni plačila prispevkov delodajalca za starejše delavce, zaposlene v javnih delih, v skladu s 156. členom Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2).
Hvala za vaš odziv. S svojim komentarjem nam boste pomagali pri odpravi vsebinskih napak ali ponavljajočih se težav. Prosimo, da v komentarju ne navajate osebnih podatkov (kot so vaše ime, priimek ali e-naslov).