Skoči do osrednje vsebine

Življenje in delo v Švici

Iskanje dela v Švici

V Švici lahko zaposlitvene priložnosti poiščete med oglasi objavljeni na spletnem portalu švicarskega zavoda za zaposlovanje (RAV/URC/ORP), prostimi delovnimi mesti na spletnih straneh podjetij in objavami v časopisih.

Med iskanjem bodite proaktivni in uporabljajte še dodatne kanale iskanja, kot npr. mreženje preko znancev ali prijateljev, ne pozabite tudi na družbena omrežjaportali, kjer so objavljena prosta delovna mesta, pošiljanje ponudb neposredno v podjetja (brez konkretnega oglasa), registracija pri zasebnih agencijah za zaposlovanje in posredovanje začasne delovne sile ipd. Delodajalci delovna mesta pogosto objavljajo tudi v časopisih. Če že prebivate v Švici, se lahko prijavite na njihov zavod za zaposlovanje.

Povezave za iskanje zaposlitve v Švici:

Evropski portal za zaposlitveno mobilnost

Švicarski zavod za zaposlovanje 

Preverite seznam privatnih agencij za zaposlovanje in posredovanje začasne delovne sile z dovoljenjem za opravljanje storitev ali preverite oglase na portalih TopjobsJobs.ch, Jobs in Switzerland

Prijava na delovno mesto v Švici

Prijavna dokumentacija v Švici običajno vključuje:

  • spremno pismo, ki naj ne bo daljše od ene A4 strani. Navedite, zakaj vas delovno mesto zanima ter ustrezne izkušnje, znanja in kompetence;
  • strukturiran življenjepis s sliko, ki naj ne bo daljši od dveh A4 strani in vključuje:
    • osebne in kontaktne podatke (ime in priimek, naslov, telefonsko številko, datum rojstva, državljanstvo),
    • izkušnje pridobljene med šolanjem, usposabljanjem ali delom,
    • stopnjo in naziv izobrazbe, ki naj bosta zapisana primerljivo s švicarskim sistemom kvalifikacij, 
    • znanje jezikov, digitalne veščine, hobije, interese,
    • priporočila, ki jih vključimo na željo delodajalca,
    • kopije diplom in potrdil o zaposlitvi, ki imajo v Švici veliko težo.

Kadar delodajalcu pošljete ponudbo (brez razpisanega delovnega mesta), bodite še bolj pozorni, da v vaši prijavi izpostavite, kakšno dodano vrednost lahko prinesete v podjetje. Ponudbi priložite življenjepis. Kopij potrdil o zaposlitvi in spričeval ali diplom ni potrebno pošiljati.

► Več nasvetov za pripravo mednarodnega življenjepisa in spremnega pisma ter priprave na zaposlitveni razgovor v tujem jeziku.

 

Selitev v Švico zaradi zaposlitve

► Preverite, kaj je potrebno storiti v Sloveniji pred selitvijo zaradi zaposlitve.

V primeru zaposlitve do treh mesecev: ne potrebujete dovoljenja za prebivanje. Kljub temu pa mora delodajalec kratkotrajno delo prijaviti vsaj en dan pred pričetkom dela.

V primeru zaposlitve daljše od treh mesecev: pred pričetkom zaposlitve morate urediti prebivanje v občini, kjer ste nastanjeni. Več informacij o vrstah in ureditvi prebivanja.

Kako vam lahko pomagamo?

Dekorativna slika z žensko, ki izvaja delavnico

Delavnice EURES

Udeležite se delavnic na teme dela v Evropi, mednarodnega življenjepisa, virov iskanja zaposlitve in priprave na selitev zaradi zaposlitve.

Koledar dogodkov

Dekorativna slika moškega in ženske, ki si za pisarniško mizo sežet v roke

Pregled mednarodnega življenjepisa

Pošljite nam vaš življenjepis za tujega delodajalca in se o morebitnih izboljšavah pogovorite s svetovalcem EURES. 

Prijava prek spleta 

Dekorativna slika spletnega pogovora med moškim in žensko.

Trening zaposlitvenega razgovora

Bodite pripravljeni na razgovor s tujim delodajalcem s simulacijo razgovora v angleškem ali nemškem jeziku.

Prijava prek spleta

Dekorativna slika svetovalnega pogovora med dvema ženskama

Individualno svetovanje za mednarodno kariero

Pogovorite se o možnosti in priložnostih za vaš karierni razvoj v Evropi z izkušenim svetovalcem EURES.

Prijava prek spleta

Pogosta vprašanja in posebnosti dela v Švici

Pogodba o zaposlitvi se lahko sklene pisno ali ustno. Delodajalec je dolžan delavca, v roku enega meseca po pričetku zaposlitve, pisno obvestiti o pomembnih elementih pogodbe (kdo sta pogodbeni stranki, pričetek delovnega razmerja, naloge delavca, plača in morebitni dodatki, število tedenskih ur).

V Švici ni določene minimalne plače. Nekatere kolektivne pogodbe določajo minimalno plačo za dejavnost. 

V Švici so štirje uradni jeziki: nemški, francoski, italijanski in retoromanski. Pogosto uporabljajo tudi angleščino. Zahtevana raven znanja je odvisna od poklica. Pri poklicih, kjer ste stalno v stiku z ljudmi, je zahtevano višje znanje lokalnega jezika (od B2 dalje).

V Švici (podobno tudi v Avstriji in Nemčiji) nadrejeni ob zaključku delovnega razmerja delavcu (lahko tudi ob menjavi nadrejenega) praviloma vroči tudi t.i. Arbeitszeugnis, primerjamo ga lahko s priporočilom. Vsebuje: pričetek in konec delovnega razmerja, kakšno vlogo ste imeli v podjetju, odstotek zaposlitve (polni delovni čas, krajši), oceno kakovosti opravljenega dela, oceno vedenja in razlog za izdajo dokumenta (konec delovnega razmerja, menjava nadrejenega, menjava delovnega mesta v podjetju).

V kolikor imate ustrezna priporočila, predlagamo, da priložite priporočila, če ne, pa v dopisu delodajalcu na kratko obrazložite, zakaj jih ne prilagate.

JOB
JOB

Prosta delovna mesta

Poglejte preverjena prosta delovna mesta v drugih evropskih državah, kjer pri naboru kandidatov sodelujemo svetovalci mreže EURES.

Poiščite aktualne objave

Za slepe in slabovidne(CTRL+F2)
barva kontrasta
velikost besedila
označitev vsebine
povečava

Hvala za vaš odziv.

Ste našli informacije, ki ste jih iskali? DA NE