Vrnitev v Slovenijo
Mreža EURES vam nudi podporo tudi, ko se vračate v Slovenijo po delu v drugi evropski državi. Svetovalci EURES delujejo v 31 evropskih državah.
Oglejte si video nasvete svetovalk EURES, v katerih boste izvedeli:
- kaj je dobro vedeti pred odhodom iz tujine,
- kateri so ključni koraki po prihodu v Slovenijo,
- kako nadaljevati kariero v Sloveniji ter
- kako je z vašimi pravicami iz socialnih zavarovanj.
Če ste zaposleni v državi članici EU, EGP ali Švici in se v Slovenijo vračate vsaj enkrat tedensko, preverite, ali imate status obmejnega delavca, za katere veljajo nekatera posebna pravila.
Pred odhodom iz tujine
Pred odhodom iz tujine je, tako kot pred selitvijo iz Slovenije, potrebno urediti:
- odjavo prebivališča,
- poravnavo davčnih obveznosti,
- evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja oz. potrdilo o zdravstvenem zavarovanju,
- prenosni dokument U1 (informacije o pretekli delovni dobi),
- prenosni dokument U2 (v primeru prenosa denarnega nadomestila),
- odjavo vseh naročniških razmerij poleg tega pa
- shranite dokazila o izplačanih plačah, zavarovanjih in plačanih davkih.
Po prihodu v Slovenijo
- prijavite prebivališče na upravni enoti,
- uredite status davčnega rezidentstva na FURS-u,
- uredite obvezno zdravstveno zavarovanje (v primeru zaposlitve vas v zavarovanje prijavi delodajalec),
- bodite pripravljeni na t.i. obratni kulturni šok ob vrnitvi (več v videu),
Za regulirane poklice in na zahtevo bodočega delodajalca na osnovi uradnih prevodov dokazil pričnite postopek priznavanja poklicnih kvalifikacij ali vrednotenje v tujini pridobljene izobrazbe.
Nadaljevanje kariere v Sloveniji
Kako nadaljevati kariero v Sloveniji v primeru, da še nimate dogovorjene zaposlitve?
- Ohranite redne stike z mrežo ljudi v matični državi in/ali vaši stroki.
- Začnite iskati delo dovolj zgodaj pred vrnitvijo s spremljanjem spletne strani Zavoda RS za zaposlovanje, agencij za zaposlovanje in slovenskih medijev.
- Registrirajte se na spletnih portalih za iskanje zaposlitve in začnite z aktivno uporabo družbenih omrežij za namen iskanja zaposlitve.
- Izdelajte življenjepis, s katerim ustrezno predstavite pridobljene delovne izkušnje v tujini.
- Poskrbite za pisna priporočila delodajalcev in dokazila o zaključenem izobraževanju v tujini.
Pravice iz naslova socialnih zavarovanj
Še pred odhodom iz tujine preverite postopke in roke za uveljavitev vaših pravic iz socialnega zavarovanja (zdravstveno, pokojninsko in invalidsko zavarovanje, zavarovanje za brezposelnost) v Sloveniji.
Nekaj nasvetov v primeru prenehanja zaposlitve v tujini in vrnitve v Slovenijo brez predhodno dogovorjene zaposlitve.
Prijavite se pri tujem uradu za delo in pravočasno uveljavite pravice iz zavarovanja za primer brezposelnosti. Uveljavite lahko tudi možnost prenosa pravice do denarnega nadomestila v Slovenijo za 3 oziroma 6 mesecev z oddajo vloge za izdajo obrazca U2. Glede prenosa pravic se dogovorite pri tujem uradu za delo, kjer ste prijavljeni.
V primeru, da ste ohranili stalno prebivališče v Sloveniji, lahko nadomestilo za brezposelnost uveljavljate tudi v Sloveniji. Pri pristojni instituciji v državi zaposlitve oddajte vlogo za izdajo obrazca U1, s katero pridobite podatke o celotnih obdobjih zavarovanja v državi. Obrazec U1 nato predložite vlogi za denarno nadomestilo.
Vloge za izdajo obrazcev U
Vloga za U1 obrazec, ki ga izda Zavod RS za zaposlovanje in z njim potrjuje obdobja zavarovanja oziroma zaposlitve, dopolnjene v Republiki Sloveniji.
Vlogo za U1 obrazec, ki ga izda pristojni nosilec za zaposlovanje v državi članici EU ali Evropskega gospodarskega prostora, kjer ste bili zaposleni. Z njim potrjuje obdobja zavarovanja oziroma zaposlitve, dopolnjene v tej državi.
Vloga za U2 obrazec se izdaja brezposelnim, ki so upravičeni do nadomestila za brezposelnost v Sloveniji in gredo v drugo državo članico EU ali Evropskega gospodarskega prostora z namenom iskanja zaposlitve, za izvoz nadomestila za brezposelnost.
Kako vam Zavod RS za zaposlovanje pomaga pri iskanju zaposlitve
Naročite se na pogovor s svetovalcem EURES
Pravna podpora ob vrnitvi v Slovenijo
Spletišče Tvoja Evropa – nasveti zagotavlja informacije in nasvete o pravicah državljanov in podjetij v EU.
Centri SOLVIT opozorijo javni organ na pravice, ki jih imajo državljani in podjetja v Evropski uniji, in v sodelovanju z njim rešijo nastalo težavo.
Pomembno!
Nasveti mreže EURES veljajo za selitev državljanov članic EU, Norveške, Lihtenštajna, Islandije in Švice znotraj navedenih držav. V primeru selitve v državo, ki ni članica EU/EGP ali Švico, se na Ministrstvu RS za zunanje zadeve ali na uradih za priseljevanje (en. Immigration office) izbrane države pozanimajte o pogojih in možnosti življenja in dela v tej državi. V primeru, da niste državljan (ali družinski član državljana) Slovenije ali ene od držav članic EU/EGP ali Švice, informacije in pravne zahteve glede selitve in dela v drugi državi poiščite pri vašem zunanjem ministrstvu ali na veleposlaništvu.
Pomagajte nam izboljšati naše storitve. Vaše mnenje je pomembno!
Hvala za vaš odziv. S svojim komentarjem nam boste pomagali pri odpravi vsebinskih napak ali ponavljajočih se težav. Prosimo, da v komentarju ne navajate osebnih podatkov (kot so vaše ime, priimek ali e-naslov).