Spremno pismo v mednarodnem okolju
S spremnim pismom izpostavite razloge za prijavo, povežite svoje kompetence z delovnim mestom in pritegnite pozornost delodajalca.
Glavni namen spremnega pisma in ostale prijavne dokumentacije je pritegniti pozornost delodajalca in prejeti povabilo na zaposlitveni razgovor.
Delodajalci navadno pričakujejo, da bodo iz vašega spremnega pisma izvedeli:
- zakaj ste se na delovno mesto prijavili,
- zakaj bi naloge delovnega mesta lahko uspešno upravljali in
- kaj vas povezuje z vizijo in kulturo podjetja.
Tako kot življenjepis, se tudi spremno pismo lahko razlikuje od države do države, podrobnosti po posameznih državah si lahko preberete na portalu EURES.
Ne spreglejte 8 ključnih nasvetov za spremno pismo v mednarodnem okolju.
Kako vam lahko pomagamo?

Delavnica za dober mednarodni CV
Spoznajte oblike in rubrike življenjepisa, pomen spremnega pisma, posebnosti po državah ter možnosti portalov EURES in Europass.
Pregled mednarodnega življenjepisa
Pošljite nam vaš življenjepis za tujega delodajalca in se o ustreznosti in morebitnih izboljšavah pogovorite s svetovalcem EURES.
Trening zaposlitvenega razgovora
Bodite pripravljeni na razgovor s tujim delodajalcem s simulacijo razgovora v angleškem ali nemškem jeziku.
Individualno svetovanje za mednarodno kariero
Pogovorite se o možnosti in priložnostih za vaš karierni razvoj v Evropi z izkušenim svetovalcem EURES.
Nasveti za pisanje spremnega pisma
1. Spremno pismo naj bo kratko in jedrnato (največ 1 stran A4). Izogibajte se dolgim in nepreglednim stavkom, da bo besedilo lažje berljivo ga razdelite na odstavke.
2. Za vsakega delodajalca napišite prilagojeno pismo. Najprej raziščite, kaj podjetje, kamor se prijavljate, potrebuje, koga iščejo. Podrobno preberite oglas za delo in preglejte spletne strani podjetja in njihove profile na socialnih omrežjih, da bi ugotovili s čim se ukvarjajo, kakšne so njihove vrednote, kakšno vizijo imajo ipd.
3. Spremno pismo naj bo vizualno in oblikovno povezano z življenjepisom, pazite na robove in oblikovanje. Izberite ustrezni format (.pdf ali .docx)
4. Pazite na jezikovno ustreznost, četudi niste naravni govorec jezika, v katerem pišete spremno pismo. Preverite črkovanje in osnovna slovnična pravila, pismo večkrat preberite.
5. Izberite stil pisanja, ki ustreza področju, na katerem deluje podjetje/ustanova, kamor se prijavljate.
6. V glavo pisma dodajte vaše kontaktne podatke ter kontaktne podatke podjetja in pazite na njihovo ustreznost v mednarodnem okolju (npr. klicna številka).
7. Razmislite in zapišite, kaj vas je vzpodbudilo k prijavi in zakaj si želite s podjetjem sodelovati?
8. V pismu ne naštevajte informacij, ki ste jih zapisali v življenjepisu. Podrobno preglejte delovne naloge in razmislite, kaj delovno mesto zahteva in kako bi z vašimi kompetencami in izkušnjami delovne naloge lahko uspešno opravljali. Osredotočite se na to, kako lahko vi podjetju pomagate dosegati njihove cilje in ne na to, kako lahko podjetje pomaga vam.
Kontakt
Imate vprašanje ali vas zanima več o naših storitvah? Pišite nam ali pokličite najbližjega svetovalca EURES.
Hvala za vaš odziv. S svojim komentarjem nam boste pomagali pri odpravi vsebinskih napak ali ponavljajočih se težav. Prosimo, da v komentarju ne navajate osebnih podatkov (kot so vaše ime, priimek ali e-naslov).