Skoči do osrednje vsebine

Primer uspešnega dela svetovalke za mlade

Leta 2015 smo na Zavodu pričeli izvajati projekt Krepitev svetovalnega dela z mladimi, ki je podpiral izvajanje Jamstva za mlade. Takrat je bila brezposelnost mladih bistveno večja kot leta 2022, ko se lahko pohvalimo z rekordno nizko brezposelnostjo te skupine brezposelnih.

Prepričani smo, da so k temu pripomogli tudi različni ukrepi in aktivnosti, ki smo jih intenzivno izvajali za mlade na zavodu za zaposlovanje. Med drugim tudi omenjeni projekt, v okviru katerega smo usposobili dvajset specializiranih svetovalcev za mlade, ki so mlade »nagovorili v jeziku, ki je njim bližji«. Konec novembra 2022 se ta projekt zaključuje, prav zato smo v okviru evalvacije projekta, ki smo jo opravili s pomočjo Centra poslovne odličnosti Ekonomske fakultete Univerze v Ljubljani preverili, ali so posebej usposobljeni svetovalci predstavljali dodano vrednost mladim brezposelnim.
 

Delo svetovalcev je veliko več kot zgolj površna obravnava osebe, ki se prijavi pri Zavodu

Rezultati evalvacije so pokazali pozitivne učinke, ki jih je doprineslo projektno delo svetovalcev na skrajševanje brezposelnosti mladih, to pomeni, da so se mladi pri specializiranih svetovalcih hitreje zaposlili. Učinek se je pokazal predvsem pri mladih brezposelnih, ki so imeli manj delovnih izkušenj, bili dlje časa brezposelni ter so prejemali socialno pomoč. Gre torej za mlade, ki sodijo v najbolj ranljivo skupino na trgu dela

Evalvacija projekta Krepitev svetovalnega dela z mladimi

Kot  konkreten primer dobre prakse navajamo izpoved Janje Deutschmann, svetovalke za mlade iz celjske območne službe Zavoda: 

»Pri svojem delu z mladimi bi izpostavila primer osebe, ki je sedaj stara 29 let in je  bila v naši evidenci brezposelnih  prijavljena skoraj tri leta. Oseba je bila na podlagi zdravniškega potrdila oproščena aktivnega iskanja zaposlitve. Po prenehanju veljavnosti zdravniškega potrdila se je oglasila na  Zavodu in ponovno predložila zdravniško potrdilo o začasni nezmožnosti za delo za obdobje enega leta. Kolikor sem lahko na hitro razbrala iz najinega razgovora,  pri tej osebi navzven ni bilo videti posebnih zdravstvenih težav, zaznati pa je bilo globoko žalost. Predvidevala sem, da ji ta žalost onemogoča iskanje zaposlitve, vendar je o tem nisem spraševala, saj moramo pri svojem delu spoštovati varstvo osebnih podatkov. 

Ker sem bila njena svetovalka, sem jo vabila na pogovore, s pomočjo katerih usmerjamo in pomagamo brezposelnim.  Počasi sem uspela z njo vzpostaviti stik. Pri vsakem novem pogovoru se je čutilo, da najin odnos napreduje.  Oseba mi je tako sama zaupala, kaj se ji je zgodilo  pred tremi leti in kako je to vplivalo na njeno življenje ter da se zaradi tega ne zna več vključiti v aktivno življenje. 

Ker tudi sama nisem točno vedela, kako bi ji pomagala se rešiti iz tega začaranega kroga, sva se začeli pogovarjati o njenih željah, ki jih je imela kot otrok.  Zaupala mi je, da so bile njene sanje od nekdaj, da bi  postala odvetnica. To se mi je zdela zelo pozitivna  informacija, saj je vedela, kaj si želi, prav zato se mi je zdelo bistveno, da ji pomagam in jo  pripravim do tega, da se po dolgotrajni zdravstveni odsotnosti ponovno aktivira in socializira v aktivno življenje. 

Kot primerno se mi je zdela vključitev v ukrep aktivne politike zaposlovanja – usposabljanje na delovnem mestu. Ukrep sem ji podrobno predstavila ter ji ponudila možnost vključitve v usposabljanje pri odvetniku. Ob tej informaciji so ji zažarele oči, obenem pa me je tudi prosila, da ji pri vključitvi pomagam. Nemudoma sem se povezala  z odvetnikom, za katerega sem menila, da bi se lahko »ujela«, saj je tudi dober mentor in motivator. Oseba je bila napotena na razgovor, na katerega sva se skupaj tudi pripravili, tako da je razgovor uspešno opravila ter se  po mnogih letih vključila v usposabljanje. 

Poudariti moram, da je ta oseba v času usposabljanja  ponovno zaživela, saj se je ponovno vpisala na študij prava in ga tudi dokončala: zaključila ni samo prve stopnje študija, ampak tudi drugo stopnjo študija na Pravni fakulteti. Svojo pot sedaj nadaljuje kot odvetniška pripravnica in obe sva veseli, da bodo kmalu dosežene njene otroške sanje ter bo postala odvetnica.

Naj bo ta uspešna zgodba v navdih vsem nam, da v življenju nikoli ne smemo obupati. Pri tem bi tudi rada poudarila, da je delo svetovalcev na Zavodu veliko več kot zgolj površna obravnava osebe, ki se na Zavod prijavi. Osebe, ki potrebujejo in si želijo našo pomoč, to podporo tudi dobijo!«  

Za slepe in slabovidne(CTRL+F2)
barva kontrasta
velikost besedila
označitev vsebine
povečava

Hvala za vaš odziv.

Ste našli informacije, ki ste jih iskali? DA NE