Skoči do osrednje vsebine

Dvodnevni dogodek za podporo izvajanja pobude ALMA

Maja 2022 je v Ljubljani v organizaciji Zavoda RS za zaposlovanje, Evropske komisije in transnacionalne mreže TLN-Mobility potekalo dvodnevno srečanje za tehnično podporo pri izvajanju pobude ALMA. Namenjena je mladim, ki niso vključeni v izobraževanje, poklicno usposabljanje ali zaposlitev (NEET), da se s pomočjo delovno-učne izkušnje v tujini lahko uspešno vključijo na trg dela.

Dvodnevni dogodek v Ljubljani je bil namenjen predvsem organom upravljanja ESS+ in drugim nacionalnim organom držav članic EU, ki so zadolženi za izvajanje programov ESS+ in ki želijo razvijati nove projekte za mobilnost mladih z manj priložnosti v okviru programa ALMA (Aim_Learn_Master_Achieve). 

To pomeni, da so udeleženci na dogodku izvedeli več o sami pobudi ALMA, poleg tega pa so bile predstavljene tudi dobre prakse in aktualni programi ter orodja za izvajanje programov mobilnosti za mlade z manj priložnostmi. Dogodek, ki se ga je udeležilo 50 predstavnikov iz najrazličnejših ustanov, je bil namenjen tudi mreženju držav članic in regij, ki jih zanima izvajanje pobude ALMA.

Ta je namenjena mladim, ki niso vključeni v izobraževanje, poklicno usposabljanju ali zaposlitev (NEET), da se s pomočjo delovno-učne izkušnje v tujini lahko uspešno vključijo na trg dela. Izvajala se bo v okviru Evropskega socialnega sklada Plus (ESS+) in je ena ključnih pobud Evropske komisije v okviru Evropskega leta mladih 2022.

Z uvodnim nagovorom je vse prisotne pozdravil tudi generalni direktor Zavoda, ki je poudaril, da so mladi ena od bolj ranljivih skupin na trgu dela, zato je Zavod s pomočjo sredstev iz ESS razvil program mobilnosti za mlade od 18. do 35. leta, ki vključuje mentorsko podporo in mobilnost v tujini. Program Nacionalna shema mobilnosti se uspešno izvaja v programskem obdobju od 2017–2022, prvenstveno pa vanjo vključujemo dolgotrajno brezposelne mlade. 

Nacionalna shema mobilnosti se je pri Zavodu RS za zaposlovanje izvajala v okviru projekta Razvoj storitev za pospeševanje transnacionalne mobilnosti delovne sile – EURES, ki sta ga sofinancirali Republika Slovenija in EU iz Evropskega socialnega sklada.

Pri tem ugotavljamo, da mladi z mobilnostjo v tujino pridobijo in okrepijo veliko novih kompetenc, ki jim pomagajo k učinkovitejšemu vključevanju na trg dela. Prav zato je ključno, da je pomen mobilnosti za mlade, ki so ranljivi in daleč od trga dela, prepoznala tudi EU, saj bo Evropska komisija z oblikovanjem programa ALMA podprla njihovo integracijo na trg dela in v družbo. Zavod bo v novem programskem obdobju v okviru novega Operativnega programa nadaljeval izvajanje obstoječe Nacionalne sheme mobilnosti oziroma ALMA v okviru ESS+.

Za slepe in slabovidne(CTRL+F2)
barva kontrasta
velikost besedila
označitev vsebine
povečava

Hvala za vaš odziv.

Ste našli informacije, ki ste jih iskali? DA NE