Skoči do osrednje vsebine

Center za deficitarne poklice s pomočjo virtualne resničnosti – CDO-VR

Projekt poteka v okviru čezmejnega sodelovanja programa Interreg Slovenija - Avstrija 2021–2027 (Interreg-Programm Slowenien-Österreich 2021-2027: IP SI-AT) in obravnava deficitarne poklice kot skupni izziv programskega območja.

Deficitarni poklici so namreč na območju Slovenije in Avstrije večinoma enaki, delodajalce pa pestijo enake težave s pomanjkanjem ustrezno usposobljenega in motiviranega kadra, ki bi se bil pripravljen zaposliti na omenjenih delovnih mestih.

Namen in cilji projekta

S projektom želimo vzbuditi interes pri mladih in brezposelnih, predvsem iz ruralnega okolja, ki se odločajo in izbirajo ali spreminjajo poklicno pot, da se z inovativnim skupnim pristopom s pomočjo virtualne resničnosti navdušijo za poklice, ki veljajo za deficitarne tako v Sloveniji kot v Avstriji. To pomeni preizkus določenih spretnosti v deficitarnih poklicih z uporabo VR-očal.

Hkrati pa na takšen, mladim prijazen in prilagojen način, želimo deficitarnim poklicem na področjih elektrotehnike, kovinarstva, gradbeništva, IKT, oskrbe ter hotelirstva in gostinstva dvigniti prepoznavnost, vlogo in pomen v družbi ter s tem izboljšati položaj na trgu dela.
 

Pričakovani rezultati projekta

  • skupno poročilo o deficitarnih poklicih in s tem povezanimi spolnimi neenakostmi v Sloveniji in Avstriji,
  • vzpostavljeno skupno VR/AR orodje (za raziskovanje deficitarnih poklicev in preizkušanje v njih s pomočjo navidezne in/ali obogatene resničnosti),
  • razvita skupna strategija z medsebojno sprejetimi rešitvami za shemo usposabljanja in svetovanja tako v osnovnih šolah kot med brezposelnimi oziroma iskalci zaposlitve,
  • skupno evalvacijsko poročilo,
  • odprtje enega VR-/AR-centra na obeh lokacijah v Sloveniji in Avstriji.
     

Projektno partnerstvo

Vodilni partner slovensko-avstrijskega konzorcija je Ljudska Univerza Ptuj. 

Ostali partnerji smo:

  • iz Slovenije
    • Art Rebel 9, d. o. o., in
    • ​ZRSZ – Območna Služba Ptuj, ter
       
  • iz Avstrije
    • ISOP – Innovative Sozialprojekte in
    • NOWA – Training Beratung Projektmanagement.
       

Trajanje projekta

 Od 1.10.2023 do 30.9.2026.
 

Izvajanje projekta

1. Kot dejanske rezultate 1. delovnega paketa projekta, ki je trajal 6 mesecev, od 1. 10. 2023 do 31. 3. 2024, objavljamo:

Raziskavo deficitarnih poklicev v Sloveniji

Raziskavo deficitarnih poklicev v Avstriji

Skupno poročilo o deficitarnih poklicih v Sloveniji in Avstriji

Skupne specifikacije za razvoj VR-orodja


2. Dejanski rezultat 2. delovnega paketa projekta, ki je trajal 6 mesecev, od 1. 4. 2024 do 30. 9. 2024, je vzpostavljeno skupno VR/AR okolje za posamezne poklice. Vanj bodo uporabniki vstopali s pomočjo opreme za uporabo navidezne oziroma obogatene resničnosti (virtual/augmented reality).
 

3. V obdobju od 1. 10. 2024 do 31. 3. 2025 se je razvila skupna shema usposabljanja, ki omogoča enak pristop usposobljenih pri izvedbi delavnic z VR-očali.

Skupna shema usposabljanja za udeležence (Train the Trainers)

 

Financiranje projekta

Projekt poteka v okviru čezmejnega programa sodelovanja Interreg Slovenija - Avstrija 2021–2027 (Interreg-Programm Slowenien-Österreich 2021-2027: IP SI-AT), ki je v deležu 80 % sofinanciran iz Evropskega sklada za regionalni razvoj – ESRR.

Vrednost projekta za ZRSZ: 106.370,88 EUR.
 

Dodatne informacije ...

Na spletni strani vodilnega partnerja: Ljudska univerza Ptuj

 

Kontaktna oseba

Janja Murko

Koordinatorka projekta pri ZRSZ 
 

Pošljite sporočilo ...

Za slepe in slabovidne(CTRL+F2)
barva kontrasta
velikost besedila
označitev vsebine
povečava

Hvala za vaš odziv.

Ste našli informacije, ki ste jih iskali? DA NE