Skoči do osrednje vsebine

Poklicni barometer

Kateri poklici bodo v primanjkljaju, presežku ali ravnovesju prihodnje leto?

Oglejte si rezultate zadnje izvedbe raziskave Poklicni barometer. 

Rezultati raziskave Poklicni barometer 2024 tudi v prihodnjem letu napovedujejo primanjkljaj kadra za vrsto poklicev na področjih zdravstvene oskrbe, šolstva in gradbeništva. 

Letos smo ocenjevali 13 poklicnih skupin manj kot lani, zato je razumljivo, da imamo med primanjkljaji 16 poklicev manj kot v lanskem letu, v kategoriji ravnovesja imamo 19 poklicev več, kategorija presežka pa je letos manjša za 16 poklicnih skupin.

Med ocenjevanimi poklici ni zaznati velikih preskokov med presežkom in primanjkljajem. Za poklicne skupine inženirjev elektronike, tehnikov za fiziko, kemijo, tehnikov za elektroniko, hotelskih receptorjev, gasilcev ter kurirjev, dostavljavcev, za katere se je lani napovedovalo ravnovesje, letošnja napoved na ravni Slovenije kaže, da bodo poklici v primanjkljaju.

Iz primanjkljaja v ravnovesje bodo prešli predvidoma inženirji kemije in živilstva, strokovnjaki za logistiko in tehnologijo prometa, finančni analitiki, strokovnjaki za oblikovanje, izvajanje in nadzor politik, programov in ukrepov, odvetniki.
 

Poklicni barometer 2024 - Slovenija

 

Iz presežka v ravnovesje bodo prešli predvidoma strokovnjaki za prodajo, oglaševanje in trženje, komercialni zastopniki za prodajo, nabavni referenti, posredniki za zaposlovanje, kozmetiki, uradniki v statistiki, financah, zavarovalništvu.

Zadnja izvedba Poklicnega barometra kaže, da bo predvideni presežek še naprej na področju arhitektov, grafičnih in multimedijskih oblikovalcev, filozofov, umetniških ustvarjalcev, pa tudi fotografov, tajnikov, poslovnih sekretarjev in telefonistov. 

Za prihodnje leto (2025) se še naprej predvideva primanjkljaj različnih skupin učiteljev v osnovnih in srednjih šolah, svetovalnih delavcev, pa tudi vzgojiteljev in pomočnikov vzgojiteljev v vrtcih. 

Podobno se predvidevajo primanjkljaji v različnih poklicih v zdravstvu – zdravniki, strokovnjaki za zdravstveno nego, fizioterapevti, tudi osebni asistenti, socialni oskrbovalci ter v različnih skupinah strokovnjakov – inženirji gradbeništva, strojništva, elektrotehnike, elektronike, veterinarji, strokovnjaki za računovodstvo in revizijo.

 

Največ poklicev v primanjkljaju je opaziti v Območnih službah Kranj, Trbovlje in Nova Gorica, pri vseh gre za več kot 100 poklicnih skupin, v katerih se za naslednje leto predvideva primanjkljaj.

Največ presežkov se predvideva v Območnih službah Novo mesto, Ptuj, Sevnica in Kranj, v vseh je v presežku 35 ali več poklicnih skupin.

Največ poklicnih skupin v ravnovesju pa je v Območnih službah Murska Sobota, Sevnica in Ptuj. V vseh treh območnih službah je v več kot 70 poklicnih skupinah za naslednje leto predvideno ravnovesje med povpraševanjem in ponudbo na trgu dela.

Glavni razlogi za primanjkljaje

Preglejte glavne razloge za primanjkljaje na ravni Slovenije.

Ko govorimo o predvidenih primanjkljajih na trgu dela, želimo opredeliti tudi ključni razlog, ki vpliva na to, da je poklic umeščen v kategorijo primanjkljaja.

Ločimo dva glavna ključna razloga:

  1. primanjkljaj zaradi pomanjkanja spretnosti in znanj, ko kader sicer obstaja, a je premalo usposobljen (nima ustreznih znanj, kompetenc, veščin, izpitov, licenc) ali pa strukturni dejavniki (starost, invalidnost, dolgotrajna brezposelnost ipd.) vplivajo na nezaposljivost kandidatov, ki so na trgu dela;
     
  2. primanjkljaj zaradi pomanjkanja delovne sile, ko kandidatov za tovrstna delovna mesta ni oziroma jih delovne razmere (npr. plača, neugoden delovni čas, težko fizično delo ipd.) odvračajo od tega, da bi iskali zaposlitev v teh poklicih.

 

Zadnja izvedba Poklicnega barometra kaže, da primanjkuje delovne sile predvsem pri zdravstvenih poklicih (zdravniki, strokovnjaki za zdravsteno nego, zobozdravniki, fizioterapevti, bolničarjih), pri psihologih, delavcih v gostinstvu (kuharji, natakarji) ter pri voznikih težkih tovornjakov.

O primanjkljajih zaradi pomanjkanje spretnosti in znanj govorimo pri strokovnjakih za računovodstvo in revizijo, pri mehanikih ter pri mizarjih in krojačih, šiviljcih, usnjarjih.

V poročilu Razlogi za primanjkljaj so prikazani poklici, za katere se ocenjuje, da bodo v prihodnjem letu v primanjkljaju, prikazani pa so tudi ključni razlogi za primanjkljaj glede na navedene kategorije. 
 

Razlogi za primanjkljaj 
 

Preverite podrobnejše rezultate

Poglejte napovedi iz zadnje raziskave Poklicni barometer za celotno Slovenijo in po območnih službah.

Za slepe in slabovidne(CTRL+F2)
barva kontrasta
velikost besedila
označitev vsebine
povečava

Hvala za vaš odziv.

Ste našli informacije, ki ste jih iskali? DA NE