Skoči do osrednje vsebine

Zabeležena najnižja brezposelnost v času samostojne Slovenije

3. julija je Zavod na svojem sedežu v Ljubljani organiziral novinarsko konferenco, kjer je predstavil zadnje podatke o trgu dela s posebnim poudarkom na polletnem dogajanju.

Kot je izpostavila generalna direktorica Zavoda Greta Metka Barbo Škerbinc, je bila konec junija z 42.398 brezposelnimi zabeležena najnižja brezposelnost do sedaj v samostojni Sloveniji. Podobno nizko brezposelnost smo imeli v letu 1990, ko je bilo junija brezposelnih 41.620 oseb. Pri tem pa je predvsem pomembno, da se še naprej znižujeta deleža dolgotrajno brezposelnih in starejših, saj Zavod v ta namen izvaja številne aktivnosti, med drugim so na voljo tudi številni ukrepi aktivne politike zaposlovanja. V prvi polovici leta je bilo tako vanje vključenih 9.780 oseb, kar je za 37,8 % več kot lani v istem obdobju.

»Skladno s svojo strategijo Zavod dejavno, prek številnih programov za vključevanje različnih skupin posameznikov, izvaja korake za uspešno aktivacijo vsega razpoložljivega potenciala na trgu dela, zato pričakujemo enak, aktiven pristop tudi pri iskalcih zaposlitve,« je izpostavila generalna direktorica.

Prav tako tudi povpraševanje delodajalcev po delavcih ostaja na visoki ravni: kljub velikim neskladjem na trgu dela je Zavod v pol leta opravil skoraj 334.000 različnih preverjanj ustreznosti in zainteresiranosti brezposelnih za napotitev na prosta delovna mesta, kar kaže na velik obseg Zavodovega dela preden pride do zaposlitve, izvedenih pa je bilo tudi več kot 51.000 napotitev brezposelnih na prosta delovna mesta delodajalcev. Delodajalci sicer za drugo polovico leta 2025 napovedujejo 2,1-odstotno rast zaposlenosti, kar je bolj optimistično kot v prejšnjem napovedniku. Ob koncu leta se predvideva približno 46.800 brezposelnih.

Kot je poudarila generalna direktorica, delodajalci neskladja na trgu dela blažijo tudi z zaposlovanjem tujih delavcev. V prvi polovici leta je Zavod izdal 7.966 delovnih dovoljenj in 12.555 soglasij k enotnemu dovoljenju za prebivanje in delo

»Kljub velikemu obsegu vlog ostajajo povprečni časi reševanja vlog pri Zavodu v zakonskih okvirih: v povprečju gre za 13 dni tako pri soglasjih k enotnemu dovoljenju kot pri delovnih dovoljenjih, kar je manj, kot je zakonsko določeno. Pri tem je nujno treba upoštevati, da se vloge lahko rešujejo šele, ko so popolne in ko dokumentacija pride do Zavoda iz upravnih enot ter da so postopki vezani tudi na potrditev kandidatov s strani tujega nosilca izvajanja sporazuma, kar včasih podaljša trajanje celotnega postopka zaposlovanja.«

Na novinarski konferenci je bilo govora tudi o zakonodajnih spremembah, povezanih z Zavodom.

Gradivo za novinarje

► Preglejte celotno gradivo z novinarske konference.

Za slepe in slabovidne(CTRL+F2)
barva kontrasta
velikost besedila
označitev vsebine
povečava

Hvala za vaš odziv.

Ste našli informacije, ki ste jih iskali? DA NE