Skoči do osrednje vsebine

Za pošteno zaposlovanje državljanov iz tretjih držav

Na naši Centralni službi v Ljubljani je 17. in 18. junija potekala dvodnevna tematska delavnica v okviru evropske mreže javnih služb za zaposlovanje (PES Network). Udeležili so se je predstavniki 14 javnih zavodov za zaposlovanje. Osrednja pozornost je bila namenjena poštenemu oziroma zakonitemu zaposlovanju državljanov tretjih držav, kar je zaradi povečanih migracijskih tokov zelo aktualna tema.

Oba dneva je delo potekalo po sklopih z aktivnim sodelovanjem tujih predstavnikov in naših sodelavcev s področij zaposlovanja tujcev, Infotočke za tujce, zaposlovanja in mednarodnega sodelovanja.

Prvi sklop je bil namenjen predstavitvi mednarodnih standardov poštenega zaposlovanja, ki ga je izvedla predstavnica Mednarodne organizacije za delo (ILO). V nadaljevanju je tematska strokovnjakinja predstavila prakse različnih držav na tem področju. Prakse glede zaposlovanja državljanov tretjih držav v Sloveniji pa je podrobneje predstavila generalna direktorica Zavoda Greta Metka Barbo Škerbinc.

Drugi sklop se je osredotočil na različne storitve, ki jih javni zavodi lahko ponudijo kot pomoč in podporo delodajalcem pri spodbujanju poštenega zaposlovanja.

Sodelujoči so se v tretjem sklopu razprave posvetili različnim oblikam krepitve sodelovanja z deležniki za razvoj učinkovitih in pravičnih strategij zaposlovanja pred prihodom v državo in po njem.

Četrti sklop tematske delavnice je bil namenjen predstavitvi ukrepov za integracijo po zaposlitvi.

Peti sklop pa je nanizal izzive, povezane s preprečevanjem bega možganov in vključevanjem v posebne programe zaposlovanja.
 

Greta Metka Barbo Škerbinc:

»Ne pozabimo, da za vsako politiko in postopkom zaposlovanja stoji človeška zgodba. Pošteno zaposlovanje tako ni le tehnično vprašanje, temveč moralna in družbena odgovornost. Zagotavljanje pravične zaposlitve je skupna naloga številnih institucij v Sloveniji. Ključno vlogo pri tem ima tudi izmenjava znanj in dobrih praks v okviru EU-mreže javnih služb za zaposlovanje, pa tudi širše, saj prispeva k oblikovanju učinkovitih, vključujočih ter trajnostnih rešitev na trgu dela.«


Osrednji del drugega dneva programa je bila panelna razprava o integracijskih ukrepih v Sloveniji, pri kateri so sodelovale predstavnice Infotočke, Urada Vlade RS za oskrbo in integracijo migrantov ter zavoda Dress for success Maribor. Razprava je prikazala, kako različne institucije sodelujemo na področju integracije tujih državljanov v slovensko družbo, ne samo na področju zaposlovanja, temveč tudi širše.

Pri tem je ključno, da so ljudem na voljo ustrezne informacije, jezikovni tečaji in dostopnost različnih storitev, na podlagi česar se vzpostavi zaupanje do institucij. Bistveno je sodelovanje in partnerski pristop med vsemi akterji. Na ta način udejanjamo načela pravičnega in dostojnega zaposlovanja tudi v praksi.

Dvodnevna delavnica je ponudila priložnost za razpravo o učinkoviti podpori delodajalcem in državljanom tretjih držav s pomočjo svetovanja, informiranja, sodelovanja različnih deležnikov in ukrepov za integracijo. Predstavljeni so bili primeri dobrih praks iz Slovenije, Portugalske, Nemčije in Španije. Poseben poudarek je bil namenjen preprečevanju izkoriščanja, podpiranju vključevanja v družbo ter preprečevanju bega možganov s pravičnimi in etičnimi principi zaposlovanja.
 

Fotoutrinki s srečanja

Za slepe in slabovidne(CTRL+F2)
barva kontrasta
velikost besedila
označitev vsebine
povečava

Hvala za vaš odziv.

Ste našli informacije, ki ste jih iskali? DA NE