Skoči do osrednje vsebine

V programe aktivne politike zaposlovanja vključenih več kot 60.000 oseb

V obdobju 2021–2024 smo izvajali 33 programov aktivne politike zaposlovanja (APZ), v katere je bilo vključenih skupaj 62.221 oseb. Med programi izobraževanja in usposabljanja sta bila najuspešnejša Delovni preizkus in Usposabljanje na delovnem mestu, med programi subvencioniranega zaposlovanja pa Trajno zaposlovanje mladih in Zelena delovna mesta.

Programe smo ves čas prilagajali glede na potrebe trga dela, zlasti pa glede na potrebe brezposelnih, s posebnim poudarkom na ranljivih skupinah, ki jim je bila večina programov tudi namenjena (mladim do 29. leta starosti, starejšim od 50. leta, osebam z nizko izobrazbo, dolgotrajno brezposelnim, invalidom, prejemnikom denarne socialne pomoči).

Struktura udeležencev

Med vključenimi v programe so prevladovale ženske (s povprečnim deležem 57,9 % v navedenem obdobju).

Sledijo jim:

  • dolgotrajno brezposelni – DBO (prijavljeni v evidenci brezposelnih več kot 1 leto – 36,8 %),
  • nizko izobraženi (I. in II. raven izobrazbe – 32,2 %),
  • prejemniki denarne socialne pomoči – DSP (31,3 % vseh vključenih),
  • mladi do 29. leta in starejši od 50. leta, oboji s približno enakim povprečnim deležem vključitev (28 %), ter
  • invalidi (11,2 %).

Usposabljanje in izobraževanje – izhodi v zaposlitev po zaključku programov

Na podlagi križanja podatkov z uradno evidenco Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) spremljamo izhode v zaposlitev od vstopa brezposelne osebe v program in še eno leto po zaključku programa. Kar nekaj pogodb je bilo ob koncu leta 2024 še nezaključenih, zato podatki še niso dokončni. Podatke o ohranitvi zaposlitve po zaključeni subvencionirani zaposlitvi preverjamo tako na 30. dan po izteku subvencioniranja, kot tudi v obdobju 12 mesecev ter na 365. dan po izteku subvencionirane zaposlitve. 

V obdobju 2021–2023 so bili najuspešnejši med progami izobraževanja in usposabljanja tisti, ki se izvajajo neposredno pri delodajalcih, v konkretnem delovnem okolju, in sicer:

  • Delovni preizkus (s povprečnim deležem izhodov v zaposlitev kar 91,8 %) in 
  • Usposabljanje na delovnem mestu (s povprečnim deležem 82,9 %). 

Zelo uspešni pri prehodu v zaposlitev so, med drugim, bili tudi programi nacionalnih poklicnih kvalifikacij ter lokalni programi neformalnega izobraževanja in usposabljanja. 

Pri nekaterih programih cilj ni toliko neposredna zaposlitev, temveč so namenjeni predvsem krepitvi kompetenc, dvigu znanj in veščin ter so usmerjeni k najbolj ranljivim skupinam brezposelnih, ki se tudi iz tega razloga zaposlujejo v nižjem deležu.

Tako povprečni delež izhodov v zaposlitev iz zaključenih programov neformalnega izobraževanja in usposabljanja za vključene v obdobju 2021–2023 znaša 44,2 %, pri programu Nacionalne poklicne kvalifikacije (NPK) pa 72,4 %. 

Spodbujanje zaposlovanja – ohranitev zaposlitev po izteku obdobja subvencioniranja

Pri programih spodbujanja zaposlovanja smo v obdobju 2021–2024 subvencionirali 11.101 zaposlitev, od tega večino (kar 58,9 %) v okviru programa Zaposli.me. Med vsemi vključenimi v obdobju 2021–2023 jih je na 30. dan po izteku subvencioniranja ohranilo zaposlitev 74,9 %. 

Največji delež ohranitve zaposlitev je bil dosežen pri programu Spodbude za trajno zaposlovanje mladih (91,4 %), nato po deležu sledita programa Zelena delovna mesta (90,6 %) ter Spodbude za trajno zaposlovanje mladih v vzhodni regiji (89,5 %).  

Še vedno odličen delež ohranitve zaposlitev je imel program Zaposli.me (70,6 %), v katerega je bilo vključenih največ oseb. V obdobju 1 leta po izteku subvencioniranja je zaposlitev ohranilo ali jo znova našlo kar 85,6 % vseh vključenih. 

Med udeleženci javnih del v obdobju 2021–2023 je bilo na 30. dan po izteku subvencioniranja zaposlenih 18,4 % vključenih, na 365. dan po izteku pa kar 32,1 %. Z dodatnim spremljanjem v obdobju 1 leta po izteku javnih del smo ugotovili, da je v tem obdobju vnovič našlo zaposlitev, vsaj za določen čas, 39,5 % vseh vključenih, kar je tudi dober pokazatelj učinkovitosti programa.

Vsekakor si bomo prizadevali, da bomo s programi APZ tudi v prihodnje pomembno prispevali k dvigu zaposlenosti in zaposljivosti brezposelnih, ki so prijavljeni pri nas. 

Več informacij:

Za slepe in slabovidne(CTRL+F2)
barva kontrasta
velikost besedila
označitev vsebine
povečava

Hvala za vaš odziv.

Ste našli informacije, ki ste jih iskali? DA NE