Skoči do osrednje vsebine

Svet partnerjev tudi na Centralni službi Zavoda

V letu 2024 smo pri vseh 12 območnih službah Zavoda RS za zaposlovanje ustanovili Svete partnerjev Zavoda, kot zadnjega pa ustanavljamo še Svet partnerjev na Centralni službi.

Področje delovanja svetov partnerjev je široko in zajema srednjeročno in dolgoročno napovedovanje potreb delodajalcev po poklicih in kompetencah, izmenjavo pomembnih informacij za trg dela, oblikovanje predlogov ukrepov aktivne politike zaposlovanja in drugih storitev za trg dela glede na lokalne in regionalne potrebe, sodelovanje pri vprašanjih, ki so povezana z zaposlovanjem tujcev, oblikovanje predlogov za podporo digitalnemu in zelenemu prehodu itn.

Na ravni območnih služb Svet partnerjev Zavoda deluje kot posvetovalno telo z namenom zmanjšanja primanjkljajev in neskladij na trgu dela ter krepitve sodelovanja deležnikov na območju območne službe. Namen  ustanovitve Sveta partnerjev na Centralni službi Zavoda pa je oblikovanje sistemskih predlogov in rešitev na nacionalni ravni, izhajajoč iz pobud Svetov partnerjev območnih služb, prepoznanih potreb in strateških usmeritev Republike Slovenije na trgu dela.

To pomeni, da Svet partnerjev na Centralni službi analizira pobude Svetov partnerjev območnih služb, pripravlja predloge za poslovni načrt Zavoda in ukrepe na trgu dela za odločevalce, pomembno je tudi izmenjevanje informacij, izkušenj in podajanje predloge za izboljšanje ekonomsko socialnega položaja na trgu dela, spoštovanje delovnopravne zakonodaje in zmanjševanje prekarnih oblik dela. 

Prvo takšno srečanje na Centralni službi je bilo 6. 2. 2025, odzvalo se je 6 povabljenih. K sodelovanju v Svetu partnerjev Zavoda so bili vabljeni predstavniki številnih reprezentativnih ustanov, med njimi Urad RS za makroekonomske analize in razvoj, reprezentativni sindikati za območje države, delodajalska združenja na ravni države, skupnosti oz. združenja občin Slovenije, predstavniki Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport, Ministrstva za vzgojo in izobraževanje ter Javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada Republike Slovenije. 

Uvodoma je generalna direktorica Zavoda Greta Metka Barbo Škerbinc predstavila aktualne razmere na trgu dela ter ob tem poudarila, da kljub številnim negativnim napovedim trenutno ne opažamo večjih odpuščanj. Januarja se je brezposelnost sicer nekoliko povečala, toda to je običajen sezonski pojav.

»So pa za naš trg dela značilna velika strukturna neskladja, prav zato vlagamo  veliko napora, preden pride do zaposlitve brezposelnih. Veliko je tudi zaposlovanja tujcev, prav zato smo z namenom priti do relevantnih informacij iskalcem zaposlitve in delodajalcem v središču Ljubljane vzpostavili Info točko za tujce,» je poudarila Greta Metka Barbo Škerbinc. »Svet partnerjev je platforma s področja trga dela, s pomočjo katere skupaj naslavljamo odprte izzive. Ne moremo sami reševati odprtih vprašanj, pač pa skupaj z deležniki, ki so za to pristojni. Dialog je ključen, prav zato smo pripravili osnutek dogovora o sodelovanju za 4 leta, saj si želimo kontinuiranega in sistemskega delovanja.« 

Kot je poudarila tudi Sanja Belec, direktorica področja zaposlovanja, je naš glavni namen v čim večji meri zagotoviti kader v vseh dejavnostih, kjer je primanjkljaj, to pomeni tudi  za sezonska dela, in pri tem oblikovati ustrezne aktivnosti za iskanje deficitarnega kadra tudi v tujini v skladu s strateškimi usmeritvami naše države. Poleg tega je treba iskati ustrezne rešitve tudi za najbolj ranljive skupine, se posvetiti zaposlovanju v javnem sektorju in deficitarnih poklicih, podaljševanju delovne aktivnosti, integraciji tujcev, po drugi stani pa tudi spodbujanju študentov in izobražencev k vrnitvi v Slovenijo. Nujno je tudi posvetiti pozornost izboljšanju kompetenc prebivalstva, razvoju novih programov izobraževanj in usposabljanj za dvig veščin, ipd. 

Člani Sveta partnerjev so se strinjali, da je skupna naloga vseh ključnih deležnikov na trgu dela preprečevanje brezposelnosti in povečevanje zaposljivosti. To med drugim pomeni tudi krepitev vseživljenjske orientacije za šolajočo se mladino in zaposlene. Poleg tega je nujno tudi oblikovanje predlogov ukrepov aktivne politike zaposlovanja, ki bodo ustrezali tako brezposelnim in še posebej ranljivim skupinam kot tudi delodajalcem. Potrebno pa je tudi oblikovati ustrezne predloge s področja trga dela in storitev Zavoda za podporo digitalnemu in zelenemu prehodu ipd.

Pri tem je ključno dobro medsebojno obveščanje, saj bo velik izziv v prihodnosti spodbujati vseživljenjsko učenje med različnimi ciljnimi skupinami prebivalstva, da bodo motivirani za pridobitev in krepitev kompetenc, ki bodo na trgu dela v prihodnje najbolj iskane. To pomeni, da bo potrebno vseživljenjsko učenje še bolj povezati s trgom dela. Ob tem pa je bilo izpostavljeno še, da bo potrebno na prehode na trgu dela pripraviti tudi delodajalce, ki imajo pomembno vlogo pri načrtovanju in podpori transformacije zaposlenih.

 

Za slepe in slabovidne(CTRL+F2)
barva kontrasta
velikost besedila
označitev vsebine
povečava

Hvala za vaš odziv.

Ste našli informacije, ki ste jih iskali? DA NE