Skoči do osrednje vsebine

Strokovni svet v znamenju aktualnih razmer na trgu dela

6. marca so se na 15. seji sešli člani Strokovnega sveta Zavoda, ki so se med drugim najprej seznanili z delom Zavoda v minulem letu, predvsem pa so jim bile predstavljene ključne aktivnostmi institucije za letos. Eden izmed najpomembnejših ciljev Zavoda v letu 2024 je aktiviranje vsega razpoložljivega delovnega potenciala.

Po naši oceni naj bi bilo konec letošnjega leta 47.000 brezposelnih, kar pomeni, da naj bi bilo za 2,8 % manj brezposelnih kot decembra 2023. Kljub ugodnemu gibanju brezposelnosti pa se po drugi strani srečujemo z vse večjim razkorakom med ponudbo in povpraševanjem na trgu dela. To pomeni, da se številni delodajalci v čedalje večjem obsegu soočajo z resnim kadrovskim primanjkljajem, poleg tega imamo med prijavljenimi pri Zavodu brezposelne z nizko izobrazbo ter z neustreznimi veščinami oziroma kompetencami, povpraševanje po delavcih pa je zelo visoko. 

Prav zato bo Zavod tudi v letu 2024 nadaljeval različne aktivnosti za zmanjševanje strukturnih neskladij ter s proaktivnim delovanjem na tujih trgih dela z organizacijo zaposlitvenih dogodkov za tuje iskalce zaposlitve ter z aktivnim povezovanjem z drugimi zavodi za zaposlovanje v regiji, saj je nujno tesno sodelovanje vseh ključnih deležnikov.

Po besedah generalne direktorice Grete Metke Barbo Škerbinc se bo Zavod v letu 2024 ambiciozno lotil organizacije kariernih in zaposlitvenih sejmov, saj bodo organizirani na vseh območnih službah. Izvedli bomo več kot 40 večjih zaposlitvenih dogodkov doma in v tujini, skupaj je vseh teh aktivnosti okoli 150. 

Glede na zahteve aktualnega trga dela bomo brezposelnim, še posebej pa dolgotrajno brezposelnim, z namenom dviga zaposljivosti, krepili digitalne, splošne in poklicno specifične kompetence (cilj je doseči 47 % uporabnikov, ki z nami poslujejo digitalno) ter nadaljevali iskanje rešitev za vsakega posameznika v multidisciplinarnih timih in vključevanju v socialno aktivacijo in zastopanje pri delodajalcih.

Ključna je tudi krepitev sodelovanja in partnerstva z deležniki, ki so pomembni na trgu dela in za uresničevanje strateških usmeritev Zavoda, kot so izobraževalne ustanove, centri za socialno delo, delodajalska združenja, sindikati in drugi.

Za leto 2024 tako načrtujemo, da bomo zaposlili približno 20 % dolgotrajno brezposelnih, pri Zavodu prijavljenih več kot eno leto. Prav tako načrtujemo, da se bo najkasneje v šestih mesecih po prijavi zaposlilo 52 % brezposelnih, saj tako preprečujemo tudi prehod v dolgotrajno brezposelnost, medtem ko bomo 14.000 brezposelnih vključili v skupinske predstavitve prostih delovnih mest, na zaposlitvene sejme in hitre zmenke.

Za programe aktivne politike zaposlovanja bo v letu 2024 namenjenih 61 milijonov EUR, z njihovo pomočjo pa naj bi se zaposlilo približno 15.000 brezposelnih. Prav tako bomo nadaljevali izvedbo različnih ciljnih dogodkov za osebe, ki potrebujejo dodatno ali intenzivno podporo pri iskanju zaposlitve, v še večji meri bomo krepili sodelovanje z delodajalci.  

Za lažjo koordinacijo smo se odločili tudi za vnovično oblikovanje sveta partnerjev v lokalnih okoljih na nivoju območnih služb Zavoda, ki bodo povezovali relevantne deležnike na regionalnem nivoju, kot so združenja delodajalcev in delojemalcev, izobraževalne institucije, razvojne agencije ipd. Z njihovo pomočjo bomo zmanjševali primanjkljaje in neskladja na trgu dela ter krepili sodelovanje, kar so člani Strokovnega sveta podprli.  

Med letošnje ključne aktivnosti sodita tudi razvoj in implementacija novega storitvenega modela z razvojem digitalnega poslovanja, ki bo uporabnikom omogočilo sodobne storitve, prilagojene posameznim potrebam, kar vključuje tudi pripravo zaposlenih za prehod na nov model. Kot je bilo poudarjeno na strokovnem svetu, gre za srednjeročno in dolgoročno učinkovito napovedovanje potreb delodajalcev po poklicih in kompetencah ter za še boljšo  izmenjavo pomembnih informacij za trg dela za učinkovito oblikovanje predlogov ukrepov aktivne politike zaposlovanja glede na regionalne potrebe in posebnosti, tako z vidika potreb delodajalcev kot tudi potreb ranljivih skupin.

S platformo bo vzpostavljen celosten sistem za napovedovanje potreb trga dela po poklicih in kompetencah, identifikacijo vrzeli med ponudbo in povpraševanjem, prikaz podatkov in oblikovanje predlogov za umestitev relevantnih kompetenc v programe izobraževanja ali usposabljanja za odpravljanje neskladij trga dela in s tem krepitev konkurenčnosti slovenskega gospodarstva. Predvsem pa je pri tem ključno, da bo platforma povezovala različne ciljne skupine (državljane, šolajoče, delodajalce, iskalce zaposlitve, zaposlitvene svetovalce, izobraževalne institucije, oblikovalce politik ipd.) in jim dajala ustrezne znanja in spretnosti za lažje odločanje z relevantnimi podatki in vpogledom v trg dela danes in v prihodnosti, s čimer bomo tudi prispevali k lažjemu in boljšemu usklajevanju ponudbe in povpraševanja na trgu dela. 

V nadaljevanju je bila članom predstavljena krepitev nadzorne vloge Zavoda nad brezposelnimi in delodajalci, saj je glede na trenutne razmere na trgu dela in veliko pomanjkanje kadra potrebno takojšnje posredovanje brezposelnih na aktualna posta delovna mesta. Zavod v skladu z Zakonom o urejanju trga dela (ZUTD) namreč ves čas izvaja nadzor nad brezposelnimi osebami, poleg tega pri delodajalcih preverja tudi izpolnjevanje pogodbenih obveznosti in namensko porabo sredstev aktivne politike zaposlovanje.

V letu 2023 je bilo zaključenih 884 postopkov nadzorov nad brezposelnimi osebami (od 981 vseh odprtih postopkov nadzora), v katerih smo preverjali zlasti izpolnjevanje pogojev za uveljavitev in ohranitev statusa brezposelne osebe in pogojev za vodenje v drugih evidencah Zavoda, kot tudi izpolnjevanje obveznosti, dogovorjenih z zaposlitvenim načrtom ali izpolnjevanje obveznosti iz sklenjenih pogodb o vključitvi v programe aktivne politike zaposlovanja. Preverjali pa smo tudi pravočasno in točno sporočanje sprememb o drugih dohodkih, ki jih brezposelna oseba prejema v času prejemanja denarnega nadomestila za primer brezposelnosti ipd. Glede na celotno število zaključenih nadzorov nad brezposelnimi osebami v letu 2023 je bilo izdanih kar 64,8 % negativnih odločb, na podlagi katerih so bile brezposelne osebe, zaradi neizpolnjevanja svojih obveznosti, sankcionirane.

Zavod je v letu 2023 zaključil še 347 nadzorov nad delodajalci glede izpolnjevanja obveznosti po zakonu, pogodbah in upravnih aktih.

Kot je bilo poudarjeno, bomo v letu 2024 področje nadzora še okrepili ter službo centralizirali, saj načrtujemo, da bomo uvedli najmanj 1.000 nadzorov nad brezposelnimi, za katere obstaja verjetnost, da ne izpolnjujejo obveznosti po ZUTD ali za katere smo prejeli anonimno prijavo o delu ali zaposlovanju na črno, posredovanju neresničnih podatkov Zavodu ipd. Poleg tega je predvidena izvedba najmanj 500 nadzorov nad delodajalci. Člani Strokovnega sveta so ob tem podprli implementacijo načrtovanih sprememb na tem področju. 
 

Za slepe in slabovidne(CTRL+F2)
barva kontrasta
velikost besedila
označitev vsebine
povečava

Hvala za vaš odziv.

Ste našli informacije, ki ste jih iskali? DA NE