Skoči do osrednje vsebine

Sprejet rebalans poslovnega načrta za leto 2023

Danes se je na 14. redni seji sešel Svet Zavoda, ki je najprej obravnaval in sprejel Letno poročilo Zavoda za leto 2022. To zajema poslovno in računovodsko poročilo skupaj z revizorskim mnenjem.

Kot je poudarila Greta Metka Barbo Škerbinc, v. d. generalne direktorice, ki je na čelu Zavoda od februarja letos, je bilo v letu 2022 ključno sodelovanje in povezovanje z delodajalci, iskalci zaposlitve in drugimi zunanjimi deležniki. Aktivno smo se povezovali tudi na mednarodnem področju. Veliko pozornosti smo namenili povečanju delovne aktivnosti najbolj ranljivih skupin brezposelnih, kot so starejši, dolgotrajno brezposelni, nižje izobraženi, mladi ipd., prav tako je bil poudarek na digitalizaciji in pripravah na uvedbo novega storitvenega modela za še bolj učinkovito naslavljanje izzivov zaradi čedalje večjih strukturnih neskladij na trgu dela.

Sicer pa je bilo v letu 2022  manj vključitev v ukrepe aktivne politike zaposlovanja. Zaradi nižje brezposelnosti je bilo tudi manj prejemnikov socialnih transferjev, medtem ko se je v minulem letu še naprej povečeval obseg zaposlovanja in dela tujcev.

Svet Zavoda je v okviru finančnega poročila sprejel tudi sklep, da se presežek prihodkov nad odhodki leta 2022 iz sredstev delovanja Zavoda v višini 135.000 evrov nameni za razvoj dejavnosti za investicije Zavoda ter da se presežek iz sredstev delovanja v višini 105.519 evrov nameni za pokrivanje stroškov dela v letu 2023 zaradi preseganja kadrovskega načrta. Prav tako se presežek prihodkov iz tržne dejavnosti Zavoda za leto 2022 v višini 1.243 evrov nameni za investicije v počitniške objekte. 

V nadaljevanju so člani Sveta Zavoda sprejeli rebalans poslovnega načrta za leto 2023, skupaj s finančnim in kadrovskim načrtom, saj so se razmere na trgu dela v zadnjem času spremenile, brezposelnost namreč še naprej pada. Glede gibanja brezposelnosti smo upoštevali novo napoved UMAR-ja, ki predvideva, da naj bi bilo letos brezposelnih v povprečju 49.600 oseb, stopnja registrirane brezposelnosti naj bi bila 5,1 %, stopnja anketne brezposelnosti pa 4 %.

Rebalans zajema tudi popravek pri ključnih ciljih Zavoda, saj so se zaradi znižanja brezposelnosti zmanjšale vse kategorije brezposelnih in s tem tudi dolgotrajno brezposelnih, ki so ustrezni kandidati za napotovanje na prosta delovna mesta. Glede na to smo zmanjšali število dolgotrajno brezposelnih, ki jih bomo zaposlili do konca leta (na 7.400). Zaradi zamika pričetka izvajanja ukrepov aktivne politike zaposlovanja v novi finančni perspektivi na konec leta 2023 smo tudi število vključitev v programe znižali za pet odstotnih točk, tako da načrtujemo vključitev do 35 % dolgotrajno brezposelnih.  

Zaradi vsega naštetega bo manj tudi prejemnikov socialnih transferjev: predvidevamo, da bo 13.900 brezposelnih povprečno mesečno prejemalo denarno nadomestilo za čas brezposelnosti, 400 pa bo upravičencev do plačevanja prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje do izpolnitve pogojev za upokojitev. Delež upravičencev med brezposelnimi osebami bo znašal okrog 28,4 %.

Novosti v Poslovnem načrtu so tudi na področju zaposlovanja in dela tujcev, kjer ima Zavod v letu 2023 aktivnejšo vlogo na trgu dela. Zaradi kritičnega pomanjkanja kadra v posameznih dejavnostih bomo v skladu s sklenjenimi mednarodnimi sporazumi izvedli mednarodne zaposlitvene sejme in s tem aktivno prispevali k zagotavljanju manjkajoče delovne sile iz tujine ter obenem krepili partnerske odnose z vsemi, ki so države izvora za manjkajočo delovno silo (kot npr. Makedonija, Filipini, Srbija, Bosna in Hercegovina, Albanija …), kot tudi partnerstva z zavodi za zaposlovanje v okviru mreže WAPES in CEPPEC, vključno z organiziranjem delavnic za prenos in izmenjavo dobrih praks. 

V. d. generalne direktorice je ob tem predstavila aktivnosti, ki jih je Zavod že izpeljal, zato da bi v čim večji meri pomagali delodajalcem priti do ustreznega kadra in po drugi strani z informacijami ustrezno opremiti iskalce zaposlitve.

»V ta namen smo konec aprila organizirali mednarodno konferenco o delovnih migracijah in zaščiti delavcev. Po vsej Sloveniji že nekaj mesecev izvajamo posvete za vse ključne deležnike, ki jih zadeva zaposlovanje in delo tujcev. Prav tako pa smo s predstavitvijo življenja in zaposlovanja sodelovali tudi na dogodkih v BiH in Makedoniji. Za uspešno organizacijo teh dogodkov Zavod potrebuje ustrezno podporo, pomoč in razumevanje vseh ključnih akterjev na trgu dela.« 

Zavod bo v tem okviru krepil tudi delovanje Infotočke, ki se je v preteklosti že izkazala kot ključen vir obveščanja delavcev migrantov in delodajalcev.

Branko Meh, predsednik Sveta Zavoda, je ob tem pohvalil proaktivno vlogo Zavoda za vso pomoč in podporo, ki jo zagotavlja delodajalcem v teh težkih časih, ko se ti soočajo z velikim kadrovskim primanjkljajem, čemur so pritrdili tudi nekateri drugi člani. 

Svet Zavoda se je seznanil tudi z uresničevanjem sanacijskega načrta zaradi preseganja kadrovskega načrta. Februarja letos je bilo na Zavodu zaposlenih 815 oseb, s sklepom ministrstva pa bi moralo biti po kadrovskem načrtu na Zavodu 805 oseb ter dodatno 23 za namen tehnične pomoči. Zaradi presežka zaposlenih glede na odobren kadrovski načrt smo takoj pristopili k sanaciji in  pripravili projekcijo upokojitev ter sporazumnih prenehanj, ob tem pa je bila tudi sprejeta odločitev, da se odhodov ne nadomešča. Predvsem pa je pomembno, da se stalno spremlja uresničevanje kadrovske načrta, tako da predvidevamo, da bomo konec junija delovali v okviru kadrovskega načrta, ki ga je za leto 2023 za Zavod sprejela Vlada RS. 

Člani Sveta so na koncu potrdil odpis treh terjatev za leto 2023 na podlagi zakona o trgu dela iz naslova aktivne politike zaposlovanja v višini dobrih 6.300 EUR zaradi neunovčljivosti dolžnikovega premoženja. 

Za slepe in slabovidne(CTRL+F2)
barva kontrasta
velikost besedila
označitev vsebine
povečava

Hvala za vaš odziv.

Ste našli informacije, ki ste jih iskali? DA NE