Skoči do osrednje vsebine

Spletni goljufi prežijo tudi na iskalce zaposlitve

Tudi med iskanjem zaposlitve po spletu je treba ohranjati pozornost in skrbeti za varnost. Spletni goljufi namreč s promocijo zaposlitvenih oglasov za neobstoječa delovna mesta in z obljubami o visokih zaslužkih prežijo tudi na iskalce zaposlitve.

Oktober je mesec, ki ga Evropska unija namenja ozaveščanju državljanov in državljank o kibernetski varnosti pri uporabi spleta tako na delovnem mestu kot v domačem okolju. V ospredju letošnje kampanje Agencije EU za kibernetsko varnost ENISA je ozaveščanje o manipulativnih taktikah na spletu, spremlja pa jo ključnik #ThinkB4UClick (slovensko Premisli, preden klikneš), ki je tudi prva pomembna smernica, kako se lahko uporabniki spleta zaščitimo med brskanjem za informacijami.
 

Spletni goljufi izkoriščajo človeške ranljivosti

Pomembno je, da kot uporabniki spleta znamo prepoznati znake spletnih prevar. Tako, kot smo pozorni, ko prejmemo sumljivo elektronsko sporočilo, moramo pozornost ohranjati tudi med brskanjem po spletu. Spletni goljufi uporabljajo različne tehnike zavajanja. Pri tem skušajo izkoristiti človeške ranljivosti, zato je koristno vedeti, katere so tiste lastnosti, ki nas na spletu delajo najbolj ranljive.

To so:

  1. radovednost,
  2. želja po zaslužku,
  3. želja po ljubezni,
  4. strast,
  5. naivnost,
  6. strah,
  7. nepozornost,
  8. sočutje,
  9. naveličanost,
  10. ignoranca.
     

Premislite, preden kliknete!

V objavah o zaposlitvenih priložnostih spletni goljufi z zelo neposrednimi naslovi pritegnejo pozornost uporabnika spleta in jih z obljubo o visokem zaslužku za le nekaj ur dela zavedejo v deljenje kontaktnih podatkov, v naslednjem koraku pa jih skušajo oškodovati s krajo denarja ali identitete.

Ko naletimo na sumljivo objavo o prostem delovnem mestu, ki obljublja visoko plačilo za malo dela ali pa ponuja zaposlitev v velikih spletnih trgovinah, se najprej ustavimo. V spletnih objavah preverimo, kam vodi povezava (pravi naslov se pokaže, ko se z miško postavimo na povezavo), pri plačanih objavah na družbenih omrežjih pa je treba preveriti plačnika oglasa oziroma njegov profil.
 

Kaj narediti v primeru spletne goljufije?

Informacije o zaznanih kibernetskih incidentih zbira nacionalni odzivni center za kibernetsko varnostSI-CERT, ki deluje v okviru javnega zavoda Arnes. Sporočilo o incidentu jim pošljite na elektronski naslov: cert@cert.si.

SI-CERT tudi že več let izvaja nacionalni program ozaveščanja Varni na internetu, s katerim skrbi za informiranje o različnih oblikah goljufij, o varstvu osebne identitete, o varni uporabi spletnega bančništva in o varnem spletnem nakupovanju, posledično pa tudi za dvig stopnje zavedanja spletnih uporabnikov o različnih nevarnostih, ki smo jim izpostavljeni na spletu tako med delom kot v prostem času in pri iskanjem novih zaposlitvenih priložnosti.

Za slepe in slabovidne(CTRL+F2)
barva kontrasta
velikost besedila
označitev vsebine
povečava

Hvala za vaš odziv.

Ste našli informacije, ki ste jih iskali? DA NE