Skoči do osrednje vsebine

Specialistično svetovanje povečuje zaposljivost mladih

8. novembra smo na sedežu Zavoda v Ljubljani predstavili rezultate projekta Krepitev svetovalnega dela z mladimi, ki podpira izvajanje Jamstva za mlade v Sloveniji. Ta se zaključuje konec novembra.

Omenjeno aktivnost smo pričeli izvajati leta 2015, ko je bila brezposelnost mladih bistveno večja, kot je sedaj, ko se lahko pohvalimo z rekordno nizko brezposelnostjo te skupine.

Prepričani smo, da so k temu pripomogli tudi različni ukrepi in aktivnosti, ki smo jih intenzivno izvajali za mlade na zavodu  za zaposlovanje,  med drugim tudi omenjeni projekt, v okviru katerega smo usposobili 20 specializiranih svetovalcev za mlade, ki so to ciljno skupino »nagovorili v jeziku, ki je njim bližji«.  

V okviru evalvacije projekta, ki smo jo opravili s pomočjo Centra poslovne odličnosti Ekonomske fakultete Univerze v Ljubljani nas je predvsem zanimalo, ali so posebej usposobljeni svetovalci predstavljali dodano vrednost mladim brezposelnim.

Rezultati evalvacije, ki je vključevala fokusne skupine s svetovalci, anketo med svetovalci in mladimi, ki so bili prijavljeni na Zavodu od leta 2017 dalje ter analizo podatkov Zavoda, so pokazali pozitivne učinke, ki jih je doprineslo  projektno delo svetovalcev na skrajševanje brezposelnosti mladih, to pomeni, da so se mladi pri specializiranih svetovalcih hitreje zaposlili. Učinek se je pokazal predvsem pri mladih brezposelnih, ki so imeli manj delovnih izkušenj, bili dlje časa brezposelni ter so prejemali socialno pomoč. Gre torej za mlade, ki sodijo v najbolj ranljivo skupino na trgu dela. 

Kvalitativna analiza je pokazala, da lahko uspešnost svetovalcev za mlade pripišemo predvsem naslednjim dejavnikom

  • svetovalci so zaradi svoje specializacije in dodatnega, ciljanega izobraževanja, bolje razumeli težave mladih, predvsem pa so  vzpostavili dober odnos z mladimi brezposelnimi osebami, to pomeni, da so jim vlivali zaupanje, jih razumeli ter se posvetili njihovim individualnim značilnostim in potrebam;
  • svetovalci so  mlade, ki so sicer heterogena skupina, prepoznali kot željne kakovostne zaposlitve, pridobivanja novih znanj in izkušenj ter podjetniških veščin.

Svetovalci so pri mladih  kot poglavitne ovire prepoznali predvsem pomanjkanje kariernih ciljev ter različne socialne, družinske ali zdravstvene težave. Anketa med mladimi brezposelnimi osebami, ki so bili v splošnem zadovoljni s svojimi svetovalci, je pokazala podobne značilnosti.  

Naše delo  se z zaključkom projekta ne končuje, saj se zavedamo, da so brezposelni mladi v marsikaterem pogledu ranljiva skupina, zato bomo tudi v prihodnje tej ciljni skupini posvečali posebno pozornost.  

Menimo tudi, da so predstavljeni rezultati dobra  podlaga za sprejemanje nadaljnjih odločitev odločevalcev na ravni države za boljši jutri mlade populacije.
 

Preberite več:

Evalvacija projekta Krepitev svetovalnega dela z mladimi

Za slepe in slabovidne(CTRL+F2)
barva kontrasta
velikost besedila
označitev vsebine
povečava

Hvala za vaš odziv.

Ste našli informacije, ki ste jih iskali? DA NE