Skoči do osrednje vsebine

Razvoj platforme za napovedovanje kompetenc prehaja v svojo drugo fazo

Včeraj, 15. junija, je v organizaciji Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti v sodelovanju z našim Zavodom potekala zaključna konferenca projekta PNK – Platforma za napovedovanje kompetenc. Na dogodku so bile prvič javno predstavljene napovedi potreb na trgu dela do leta 2037.

»Število slovenskih državljanov, ki se prvič vključujejo na trg dela, je nižje od števila novih upokojencev in enkrat manjše od tistega, ki ga potrebuje trga dela, potrebe trga dela pa v vedno večjem deležu zapolnjuje tuja delovna sila. Ponudba delovne sile (prebivalstvo 20-64 let) se bo še naprej zmanjševala in omejevala gospodarsko rast. Po letu 2027 se bo pričelo skupno število delovnih mest zmanjševati, večina prostih delovnih mest bo nadomestne narave.«

Iz sporočila za javnost, Ministrstvo za delo (MDDSZ), 16. 6. 2023

Metodologija napovedovanja potreb temelji na modelu napovedovanja znanj in spretnosti Evropskega centra za razvoj poklicnega usposabljanja (CEDEFOP) in združuje kvantitativne in kvalitativne pristope. 

Udeležence dogodka je nagovorila tudi Greta Metka Barbo Škerbinc, v. d. generalne direktorice Zavoda RS za zaposlovanje, ki kot partner, skupaj z Ministrstvom za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, razvija platformo za trg dela.

»Veseli me, da bomo imeli danes priložnost pokazati, kaj smo skupaj naredili v dveh letih, kolikor je trajala prva faza projekta, da bomo predstavili načrtovane aktivnosti za drugo fazo, to je za obdobje 2023 do 2028. Predvsem pa me veseli, da bo pričakovana platforma tudi kot posebno spletno mesto že nekje konec naslednjega leta na razpolago uporabnikom, seveda še ne v celoti, saj se bo postopoma polnila z vsebinami.«

Platforma bo s sodobno tehnologijo in metodologijo podprto orodje, ki bo omogočalo:

  • oblikovanje kratkoročnih, srednjeročnih in dolgoročnih napovedi potreb trga dela po poklicih in kompetencah, 
  • prikaz podatkov iz napovedi in iz realnega časa, 
  • ugotavljanje vrzeli v poklicih in kompetencah glede na napovedi in neskladja v realnem času ter 
  • predloge umestitve relevantnih kompetenc v obstoječe in morebitne nove programe izobraževanja ali usposabljanja glede na potrebe trga dela (ugotavljanje vrzeli v poklicih in kompetencah),
  • predvsem pa bo s ciljem celostnega spremljanje trga dela vključevala in povezala vse pomembne deležnike.

V. d. generalne direktorice Zavoda se je vsem sodelujočim zahvalila za dosedanje sodelovanje in jim zaželela uspešno delo tudi v prihodnje, ob tem pa je poudarila: 

»Želim si čimprejšnjo potrditev operacije in pričetek izvajanja  druge faze projekta, da bomo lahko načrtovane aktivnosti tudi izvedli.« 

Več informacij:

Sporočilo za javnost (MDDSZ)

Za slepe in slabovidne(CTRL+F2)
barva kontrasta
velikost besedila
označitev vsebine
povečava

Hvala za vaš odziv.

Ste našli informacije, ki ste jih iskali? DA NE