Skoči do osrednje vsebine

Prvi dan oddaje prejeli 85 vlog za povračilo nadomestila plače za skoraj 450 oseb

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ) in Zavod RS za zaposlovanje (ZRSZ) aktivno sodelujeta pri pripravi in izvajanju interventnih ukrepov za ohranjanje delovnih mest in pomoč gospodarstvu pri odpravljanju posledic poplav iz avgusta 2023. 

Na Portalu za delodajalce pri Zavodu od včeraj, 17.8.2023, zagotavljamo oddajo vloge za povračila nadomestila plače zaradi višje sile in vloge za delno povračilo nadomestila plače zaposlenih na začasnem čakanju na delo.

V prvem dnevu oddaje smo prejeli skupaj 85 vlog za povračilo nadomestila plače za 448 oseb, med njimi:

  • 24 vlog za višjo silo (181 oseb) in
  • 61 vlog za začasno čakanje na delo (267 oseb).

Z namenom zagotavljanja aktualnih in celovitih informacij o uveljavljanju povračila smo danes, 18. 8. 2023, v sodelovanju z Ministrstvom za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti pripravili novinarsko konferenco. Na njej so sodelovali:

  • Luka Mesec, minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti,
  • Greta Metka Barbo Škerbinc, vršilka dolžnosti generalne direktorice zavoda za zaposlovanje, in
  • Sanja Belec, vodja - direktorica področja zaposlovanja pri ZRSZ.

Luka Mesec, minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, je po uvodnem pozdravu pohvalil Zavod za hitro in dobro opravljeno delo, s katerim nam je v tako kratkem času uspelo zagotoviti aplikativno podporo za oddajanje vloge za čakanje na delo in višjo silo.

»To je učinkovitost, ki jo bomo v teh mesecih potrebovali. Sodelovanje z Zavodom je odlično, vsak dan se sestanemo, sproti se usklajujemo glede ukrepov in vsi ukrepi so predebatirani z izvajalci. Čakanje na delo in višja sila sta dva ukrepa, ki ju Zavod že izvaja, prihaja pa še ukrep, ki ga bo Vlada sprejela naslednji četrtek, in sicer za delavce, ki niso bili napoteni na čakanje za delo, ampak so v zadnjem mesecu pomagali pri čiščenju naplavin iz podjetij in podobno.«

Minister je napovedal še nekatere druge interventne ukrepe v okviru zakona, ki se pripravlja.

V nadaljevanju je v. d. generalne direktorice ZRSZ, Greta Metka Barbo Škerbinc, pojasnila, da lahko delodajalci vloge za povračilo nadomestila plače zaradi višje sile in za delno povračilo nadomestila plače za zaposlene na začasnem čakanju na delo od četrtka, 17.8.2023, elektronsko vlagajo na Portalu za delodajalce, pri čemer se morajo pred prvo uporabo registrirati.

»Tisti delodajalci, ki imajo zaradi poplav onemogočeno oddajo preko svojih računalnikov, lahko vlogo oddajo tudi prek mobilnih naprav, prav tako lahko tisti delodajalci, ki imajo težave z dostopom do računalnika, obiščejo katero izmed naših lokacij, kjer imamo v kariernih središčih na voljo računalnik za izpolnitev vloge, ali pa se povežejo s Kontaktnim centrom ali pisarnami za delodajalce, kjer jim bo zagotovljena pomoč.«

Dodala je še, da pri Zavodu pripravljamo tudi pogosta vprašanja in odgovore, ki jih bomo objavili na spletni strani. 

Luka Mesec in Greta Metka Barbo Škerbinc sta opozorila, da morajo delodajalci vloge za zaposlene, ki so bili doma zaradi višje sile ali čakanja na delo že pred uveljavitvijo novele zakona, vložiti najpozneje do 28.8.2023.

»Pomembno je, da roka ne zamudijo, zato je bolje, da vloge oddajo čim prej. Tiste, ki ne bodo popolne, se jih bo dopolnjevalo kasneje,« je pojasnila v. d. generalne direktorice Zavoda.

Tudi Sanja Belec, vodja - direktorica področja zaposlovanja pri Zavodu, je poudarila nujno upoštevanje rokov, pri čemer je pojasnila, da je veliko delodajalcev že registriranih na Portalu za delodajalce še iz časa interventnih ukrepov, povezanih s Covidom, zato verjame, da večjih težav pri izpolnjevanju in oddaji vlog ni pričakovati.

Minister Luka Mesec je ob koncu novinarske konference omenil še predvideni načrt pospešenega zaposlovanja tujcev v poklicih, ki so potrebni za sanacijo poplav. Ministrstvo za delo ukrep načrtuje skupaj z Zavodom, njegov namen pa je z dodatnim kadrom čim prej obnoviti infrastrukturo v poškodovanih krajih.

»Tujci bodo lahko od Zavoda v desetih dneh dobili soglasje, tako da bodo že lahko takoj pričeli z delom, se pravi, da bodo lahko delali že med čakanjem na enotno dovoljenje za delo in bivanje, ki ga sicer v roku treh mesecev izdajo upravne enote.« 

 

Poglejte celotno gradivo z novinarske konference.

Fotoutrinka z novinarske konference

Za slepe in slabovidne(CTRL+F2)
barva kontrasta
velikost besedila
označitev vsebine
povečava

Hvala za vaš odziv.

Ste našli informacije, ki ste jih iskali? DA NE