Na 4. seji Svet Zavoda tudi o Strategiji 2030
Kot je bilo poudarjeno, Zavod svoj program dela 2024 uresničuje na vseh področjih. Pri zagotavljanju kadrov delodajalcem in aktiviranju vsega razpoložljivega delovnega potenciala je naša glavna pozornost usmerjena k iskanju priložnosti za brezposelne osebe, ki ostajajo v evidencah Zavoda. Na izvajanje ukrepov aktivne politike zaposlovanja (APZ), ki je sicer nekoliko nižje od načrtovanih ciljev, vplivata poznejša potrditev operacije ESS+ in zamaknjen začetek izvajanja programov, na uresničevanje ciljev pa tudi manjše število vključitev od predvidenih in nizka stopnja brezposelnosti. Ne glede na to se izvajajo Učne delavnice+ v sklopu razvojnega programa APZ za brezposelne, ki potrebujejo poglobljeno obravnavo in prilagojeno vračanje na trg dela v okolju socialnega podjetništva.
Za povečanje zaposljivosti je Zavod pristopil tudi k aktivnostim za uvajanje kompetenčnega modela v APZ in mikrodokazil: cilj je, da se pridobljene kompetence iz programov usposabljanja opredeli po ESCO kompetencah ter prenese v profil brezposelne osebe. Začel se je tudi projekt Razvoja in vzpostavitve novega storitvenega modela Zavoda s krepitvijo digitalnega poslovanja, ki bo prispeval k hitrejši aktivaciji razpoložljivega delovnega potenciala. Krepi se sodelovanje uradov za delo s centri za socialno delo in drugimi deležniki pri integraciji dolgotrajno brezposelnih oseb na trg dela. V letu 2024 se je vzpostavil projekt Izvajanje mreže EURES in iniciative ALMA, kar je med drugim omogočilo ponovno izvajanje storitev EURES.
Ena izmed ključnih aktivnosti Zavoda v letu 2024 je intenzivno sodelovanje z delodajalci, ki se krepi z organizacijo zaposlitvenih in kariernih sejmov v Sloveniji in tujini ter drugimi manjšimi zaposlitvenimi dogodki. Razvija se nova aplikacija za sporočanje podatkov o prostih delovnih mestih, potekajo pa tudi aktivnosti za krepitev mreže pisarn za delodajalce. Načrtovana je tudi vzpostavitev Platforme trga dela. Gre za orodje, podprto s sodobno tehnologijo in metodologijo, ki bo med drugim omogočalo oblikovanje kratkoročnih, srednjeročnih in dolgoročnih napovedi potreb trga dela po poklicih in kompetencah ter ugotavljanje vrzeli v poklicih in kompetencah glede na napovedi in neskladja v realnem času.
V sklopu uresničevanja finančnega načrta so bili predstavljeni prilivi sredstev za dejavnost Zavoda in njihova poraba. Zavod je v obdobju od januarja do junija 2024 pridobil sredstva za odpravljanje posledic epidemije COVID-19 in za odpravljanje posledic naravnih nesreč v skupni višini 3.842.264 evrov. V prvem polletju 2024 je bilo za vse namene Zavoda 127,7 milijonov evrov porabljenih sredstev, kar predstavlja 56,2 % glede na zastavljeni plan.
Predstavljen osnutek strategije Zavoda 2030
Članom Sveta je bil v nadaljevanju predstavljen tudi osnutek Strategije Zavoda do leta 2030. Kot je bilo poudarjeno, jo narekujejo spremembe v družbi in delovanju Zavoda.
Izhodišča predstavljajo:
- demografski trendi in upadanje delovno razpoložljivega prebivalstva,
- razvijanje migracijskih in integracijskih politik zaradi upadanja delovno razpoložljivega prebivalstva,
- digitalna in zelena preobrazba,
- proaktivno delovanje Zavoda,
- modernizacija in nenehno posodabljanje storitvenega modela in procesov,
- vlaganje v nove tehnologije in znanja zaposlenih ter
- krepitev partnerstva in medsebojnega sodelovanja z deležniki na trgu dela.
Nekateri ukrepi, ki so bili zastavljeni že v prejšnji strategiji, ostajajo aktualni tudi v novem strateškem obdobju.
Strategija Zavoda vključuje štiri ključne strateške usmeritve:
- identificiranje in aktiviranje vsega razpoložljivega delovnega potenciala za pokrivanje kadrovskih potreb;
- modernizacija, digitalizacija in zeleni prehod;
- krepitev partnerstva in sodelovanje z vsemi deležniki na trgu dela v nacionalnem in mednarodnem okolju;
- biti ugleden, prepoznaven in zaupanja vreden Zavod.
Člani Sveta Zavoda bodo pisne pripombe k predstavljenemu osnutku posredovali do konca oktobra 2024
► Več o Svetu Zavoda.
Hvala za vaš odziv. S svojim komentarjem nam boste pomagali pri odpravi vsebinskih napak ali ponavljajočih se težav. Prosimo, da v komentarju ne navajate osebnih podatkov (kot so vaše ime, priimek ali e-naslov).