Koper v središču strokovnega dialoga o zaposlovanju mladih in razvoju njihovih kompetenc
Panel je bil namenjen tako delodajalcem, predstavnikom Sveta partnerjev in ostalim partnerjem Zavoda, kot tudi študentom, dijakom, medijem in drugim, ki si želijo več informacij o temah, povezanih z aktualnimi in prihajajočimi izzivi na trgu dela.
Dogodek je bil organiziran je v okviru našega razvojnega projekta Krepitev mreže pisarn za delodajalce in s sodelovanjem naše Območne službe Koper.
Uvodoma je udeležence nagovoril direktor koprske območne službe, Vladimir Popovič, ki je poudaril pomen sodelovanja med svetom partnerjev in ostalimi institucijami ali organizacijami tako na lokalni kot nacionalni ravni. Med drugim je poudaril pomembnost razvijanja, krepitve in prepoznavanja kompetenc, ki jih trg potrebuje, ter skrb za to, da bi bile zaposlitve mladih ne le hitre, temveč tudi dobre, varne in trajne.
Kompetence, motivacija, programi za mlade
Osrednja tema panela se je nanašala na področje kompetenc, ki predstavljajo ključ do konkurenčnosti podjetja ter bolje napovedujejo delovno uspešnost zaposlenega. Spoznali smo primere dobrih praks na področju pridobivanja kompetenc mladih in mikrodokazil, ki so delodajalcu v pomoč pri prepoznavanju kompetenc posameznika.
Janja Turk iz Zavoda za izobraževanje in svetovanje, ki je tudi mentorica programa Projektno učenje mlajših odraslih (PUM-O Plus), je predstavila delo z udeleženci in dejala:
»Pomembne so delovne izkušnje, tudi formalna izobrazba, predvsem pa je pri mladih, ki se ne izobražujejo, niso v delovnem razmerju ali pa so se znašli v kakšni težavni situaciji v življenju, pomembna motivacija. Pri tem jim PUM-O Plus lahko zelo pomaga. Pomoč oziroma delo z njimi se vsako leto zelo dobro povrne in obrodi sadove. Pri nas spoznajo, da je ogromno stvari, ki jih zmorejo sami, saj jih mentorji spodbujamo in v njih verjamemo.«
Vključeni v program, Anes, je pohvalil PUM-O Plus in povedal, da se je po izpisu iz šole začel izobraževati v drugi smeri, da sedaj že dela in uspešno usklajuje šolo in službo.
V nadaljevanju je Jana Rožac iz Zavoda RS za zaposlovanje predstavila stanje mladih na trgu dela, program Jamstvo za mlade, delo Zavoda z mladimi (uspešne zgodbe), aktualne spodbude za zaposlovanje in usposabljanje mladih ter pričakovanja mladih na delovnem mestu.
Neformalna znanja in sistem mikrodokazil
Predstavnici Univerze na Primorskem, Blanka Palčič in Tatjana Mikelić Goja, sta predstavili projekte, povezane z zelenim in digitalnim prehodom. Spregovorili sta o prenovi visokošolskih študijskih programov, izvajanju pilotnega magistrskega študijskega programa Podatkovna znanost, razvoju visokošolskega strokovnega študijskega programa s področja trajnostnega grajenega okolja. Na univerzi so razvili predmet Skrb za lastno zdravje idr.
Beseda je tekla tudi o vzpostavitvi ekosistema za mikrodokazila, ki naj bi predstavljala javno listino.
»Je zapis učnih izidov, ki jih je posameznik pridobil na podlagi manjšega obsega učenja.«
Povedali sta, da mikrodokazila ne nadomeščajo diplome, ampak da gre za beleženje dodatno pridobljenih kompetenc.
Martina Mrakovčić iz Zavoda Nefiks je spregovorila o sistemu beleženja neformalnega znanja ter njegovih prednostih za mlade.
»Vključitve v študentsko delo, delavnice, prostovoljno delo, taborniki …, prinašajo marsikaj pozitivnega, nova znanja, krepijo veščine komunikacije, reševanja problemov in podobno.«
Predstavila je orodje za beleženje neformalnih kompetenc in aktivnosti za povezovane mladih z delodajalci, kot je na primer karierni avtobus. Med drugim je tudi dejala, da imajo glede na situacijo na trgu dela mladi danes možnost izbire delodajalca in izbrali bodo tistega, ki jim bo ponujal dostojno delo in dobre delovne pogoje.
Da je res tako, so dokazale izjave anketiranih mladih v krajšem video posnetku v obliki ankete, v kateri so mladi iz lokalnega okolja spregovorili o svojih pričakovanjih glede zaposlitve in o pozitivnih referencah delodajalcev.
Zanimiva panelna razprava
V drugem delu panela je sledila razprava o razvoju kompetenc, o kompetencah prihodnosti ter ključnih korakih in sodobnih pristopih za privabljanje vsega razpoložljivega potenciala na trgu delovne sile, s poudarkom na mladih.
Eva Esih, direktorica in soustanoviteljica PsyBit, svetovalka na področju kadrovanja, je podala delodajalcem koristne napotke pri prepoznavanju in privabljanju mladih v podjetje, spregovorila o stereotipih mladih ter načinih, kako lahko delodajalec vzpostavi spodbudno okolje za mlajše zaposlene. Odgovorila je tudi na vprašanja, kaj ponuditi mladim, da ostanejo v podjetju, kakšni so novi trendi zaposlovanja in še marsikaj.
Lana Erjavec, predsednica Študentskega sveta Univerze na Primorskem, je med drugim izpostavila, da veliko študentov ob študiju tudi dela in si pridobiva neprecenljive izkušnje, četudi z drugega področja od tistega, za katerega se šolajo. Povedala je tudi, da se študentje pogosto za delo sami dogovarjajo z delodajalci, jih kontaktirajo ali pa se z njimi povežejo na praksi.
Sledilo je neformalno druženje ob prijetnem vzdušju. Udeleženci panela so dogodek pohvalili, še posebej so bili zadovoljni z izbrano aktualno tematiko ter izvedbo in organizacijo panela. Dogodek je namreč ponudil številne koristne vpoglede in navdihujoče primere, s ciljem še boljšega povezovanja mladih in delodajalcev ter uspešnega vključevanja mladih na trg dela.
Poglejte videoizjave in nekaj fotoutrinkov s panela






Hvala za vaš odziv. S svojim komentarjem nam boste pomagali pri odpravi vsebinskih napak ali ponavljajočih se težav. Prosimo, da v komentarju ne navajate osebnih podatkov (kot so vaše ime, priimek ali e-naslov).