Skoči do osrednje vsebine

Konferenca o kompetencah za trg dela in mikrodokazilih ob Evropskem letu spretnosti

V četrtek, 18. aprila, smo v okviru Evropskega leta spretnosti v M Hotelu v Ljubljani organizirali konferenco z naslovom Kompetence za trg dela in mikrodokazila. Želeli smo predstavitvi aktivnosti in prakse s področja pridobivanja kompetenc in mikrodokazil različnih deležnikov, ki se v Sloveniji ukvarjajo z izobraževanjem odraslih.

Tako smo uspešno nadgradili strokovni posvet na temo o kompetencah in mikrodokazilih, ki je v jeseni 2023 ravno tako potekal v organizaciji našega Zavoda. 

Govorci na tokratni konferenci so bili strokovnjaki:

  • slovenskega Zavoda,
  • Univerze v Ljubljani,
  • Gospodarske zbornice Slovenije,
  • Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti,
  • Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije,
  • Centra za poklicno izobraževanje,
  • Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru,
  • Javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada ter
  • Irskega združenja univerz. 
     

Velik odziv kaže na veliko zanimanje za razvoj področja mikrodokazil

Dogodka se je udeležilo več kot 80 prijavljenih, kar kaže na veliko zanimanje za razvoj področja prepoznavanja, popisovanja in umeščanja kompetenc v slovenskem prostoru.

Posamezniki imamo številna znanja, veščine in spretnosti, pridobljene na različne načine in izven formalnega izobraževanja, ki pa niso sistematično prepoznane ali vrednotene. Kljub temu je potrebno še v večji meri omogočiti pridobivanje dodatnih kompetenc, da bomo zadostno opremljeni za soočanje z vsemi izzivi sodobnega trga dela in družbe ter si tako povečali zaposljivost.

Nenehen napredek, razvoj novih tehnologij, digitalizacija v vseh sferah našega življenja, izzivi trajnostne družbe ter varovanja okolja, velike migracije prebivalstva in staranje evropske delovne sile nas usmerjajo k temu, da razvijamo dobre modele napovedovanja kompetenc, ki jih bo trg dela potreboval srednje- in dolgoročno, da se bomo kot družba pravočasno prilagodili in oblikovali takšne programe izobraževanja in usposabljanja, ki bodo posameznike na to pripravljali.

Kompetence, ki jih posamezniki pridobimo z različnimi neformalnimi oblikami usposabljanj, tečajev, delavnic in podobno, je smiselno in potrebno opisati, popisati in v največji možni meri tudi kvalitetno ovrednotiti. In tukaj nastopijo mikrodokazila.
 

Mikrodokazilo naj bo za posameznika dodana vrednost

Tako odločevalci, predlagatelji, pripravljavci podlag ter izvajalci izobraževanja odraslih na različnih nivojih so se strinjali, da je potrebno skrbno pretehtati, katero mikrodokazilo bo za posameznika dodana vrednost in da ni dovolj, da učne izzide samo popišemo. Na mikrodokazilih je potrebno opredeliti še raven in obseg pridobljenih kompetenc.

Učni izidi naj bi bili ovrednoteni na podlagi pregledno in jasno definiranih standardov. Mikrodokazila bodo morala naslavljati trenutne in prihajajoče potrebe trga dela, ki jim šolski sistem tako hitro, kot se spreminjajo, ne more slediti, a vendar pri tem ne bi smeli pozabiti tudi na potrebe posameznika in družbe kot celote.
 

Snovanje sistema mikrodokazil ni enostavno, a vredno rezultatov, ki ga prinese

Po spletni povezavi se je konference udeležila tudi strokovnjakinja iz Irske, Mags Arnold, vodja projekta MicroCreds Project iz Univerze v Corku, ki je predstavila projekt vpeljave mikrodokazil na Irskem.

»Če želimo uvesti dober sistem mikrodokazil, potrebujemo kontinuirano izmenjavo mnenj, delitev dobrih praks, ugotovitev in smernic, ki jih dosežemo z različnimi projekti in z različnimi deležniki na vseh nivojih in v vseh sferah življenja in dela«, je poudarila, zato pozdravlja dogodke, kot je bila včerajšnja konferenca Zavoda RS za zaposlovanje.


Mikrodokazila naj pokrijejo vse ravni izobraževanja odraslih

Iz razprave lahko izluščimo naslednje sporočilo:

Ne glede na to, kakšen sistem vpeljave mikrodokazil si bo izbrala Slovenija, je pomembno, da upoštevamo osnovna priporočila Sveta EU. Predvsem pa to, da bo sistem mikrodokazil transparenten, da bo veljal po celotni vertikali, omogočal vsakemu posamezniku pridobitev določenega mikrodokazila in njegovo uveljavljanje na celotnem trgu dela, ne glede na to, pod okriljem katere institucije ali zakonodaje je bilo izdano. In nenazadnje, da bo sistem poenoten tako, da bo vsako mikrodokazilo prenosljivo, čezmejno primerljivo ter prepoznavno in uporabno v vseh državah članicah EU. 


Priložnosti za vpeljavo mikrodokazil na Zavodu RS za zaposlovanje

O kompetencah za trg dela in priložnostih za vpeljavo mikrodokazil na Zavodu so spregovorile generalna direktorica Metka Greta Barbo Škerbinc, ter strokovne sodelavke Suzana Kerec, Tina Cerk in Martina Rameša.

Na tem področju smo se lotili različnih aktivnosti. Zaradi poenotenja ocenjevanja in s tem olajšanega prepoznavanja kompetenc pri mobilnosti državljanov v EU bomo z uporabo ESCO-kompetenčnega modela postopoma implementirali kompetenčni sistem v svoje storitve.

Z razvojem novega storitvenega modela, ki bo z digitalizacijo storitev zagotavljal uporabnikom pretežno izvajanje storitev po spletu, hkrati pa bo omogočil več časa za poglobljeno svetovalno obravnavo najbolj ranljivih, bo Zavod postopoma implementiral kompetenčni model v svoje storitve tako, da bo povezal kompetence posameznega iskalca zaposlitve z zahtevanimi kompetencami konkretnega prostega delovnega mesta.

Odgovor na prepoznan primanjkljaj kompetenc pri brezposelnih so tudi ustrezni programi aktivne politike zaposlovanja, zato bomo pri udeležencih neformalnega izobraževanja in usposabljanja po ESCO-modelu popisali kompetence, ki jih bodo udeleženci pridobili ali izboljšali z vključitvijo v posamezni program. Ko bodo kompetence vnesene v profil osebe, se bo s tem zvišal odstotek ujemanja lastnosti iskalca zaposlitve z zahtevanimi kompetencami na prostih delovnih mestih. 

Nenazadnje pa Zavod tudi z organizacijo dogodkov na temo mikrodokazil in kompetenc povezuje in osvetljuje poglede na aktualno tematiko z vidika različnih strokovnih javnosti. Da je konferenca potekala v sproščenem razpoloženju, a kljub temu na visokem strokovnem nivoju ter v odlični organizaciji in izvedbi, so ob slovesu s pohvalo izrazili številni udeleženci. Vsi skupaj ugotavljamo, da potrebujemo še več takšnih sodelovalnih in povezovalnih dogodkov.


Poglejte utrinke z dogodka ...

Za slepe in slabovidne(CTRL+F2)
barva kontrasta
velikost besedila
označitev vsebine
povečava

Hvala za vaš odziv.

Ste našli informacije, ki ste jih iskali? DA NE