Skoči do osrednje vsebine

Komisarju EU predstavljen program PUM-O

23. in 24. februarja se je v Sloveniji s svojo delegacijo mudil Nicolas Schmit, evropski komisar za delovna mesta in socialne pravice. Zadnji dan je obiskal tudi Ljudsko univerzo v Radovljici, ki je ena izmed 12 izvajalcev programa PUM-O pri nas.

PUM-O je nekaj posebnega, pomeni unikum v evropskem prostoru. Programi, namenjeni mladostnikom, se sicer v različnih oblikah izvajajo tudi drugod po Evropi, vendar se program PUM-O v obliki celostnega pristopa pri reševanju problematike mladostnikov izvaja na tak način le v Sloveniji. 

Na zavodu za zaposlovanje smo odgovorni za spremljanje programa in strokovne naloge podpore pri celotni izvedbi operacije PUM-O, ki jo financirata Republika Slovenija (Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti) in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada.

Visokega obiska se je udeležila tudi Greta Metka Barbo Škerbinc, v. d. generalne direktorice Zavoda. V kratkem pogovoru s komisarjem je poudarila nujnost dobrega sodelovanja v okviru evropske mreže javnih zavodov zaposlovanje, tudi zaradi izmenjave dobrih praks med članicami, saj to pripomore k razbijanju stereotipov. 

Namen programa PUM-O je namreč pomagati mlajšim odraslim, ki so opustili šolanje in niso zaposleni, da bi lažje vstopili na trg dela. To pomeni, da udeleženci pridobijo ključne kompetence in znanja, ki jim pomagajo v smeri večje samoiniciativnosti in podjetnosti.

Poleg tega je pomembno, da udeleženci v programu POM-O pridobijo socialno vključenost, se družijo in sodelujejo z vrstniki, ustvarjalno preživljajo svoj čas in se tako lažje odločajo o svoji prihodnosti in poklicu ter se pripravijo na ponovno vključitev v izobraževanje ali zaposlitev. 

Od leta 2016 je bilo v program vključenih 2.981 udeležencev, od tega se je v roku enega leta po izhodu iz programa zaposlilo 876 oseb, med programom ali po njegovem zaključku pa se je 512 oseb vključilo v izobraževanje, kar kaže na učinkovitost programa, še posebej, če upoštevamo, da so vanj vključene osebe iz ranljivih skupin. To so mladi med 15. in 26. letom, ki imajo status brezposelnih ali iskalcev  zaposlitve, saj so se med izobraževanjem srečali s težavami, ki so vodile v prekinitev šolanja, ravno tako pa se niso zaposlili. 
 

Poglejte več o programu PUM-O
 

Fotoutrinki z današnjega obiska komisarja EU v Radovljici

Foto: Janez Albert Novak, mentor PUM-O

Za slepe in slabovidne(CTRL+F2)
barva kontrasta
velikost besedila
označitev vsebine
povečava

Hvala za vaš odziv.

Ste našli informacije, ki ste jih iskali? DA NE