Skoči do osrednje vsebine

Izzivi na trgu dela, pridobivanje kadrov in poklici prihodnosti

Danes, 18. novembra, je na Območni obrtno-podjetniški zbornici Nova Gorica potekal strokovni panel, poimenovan Izzivi na trgu dela, pridobivanje kadrov in poklici prihodnosti. Delodajalci, predstavniki Sveta partnerjev, ostali partnerji Zavoda RS za zaposlovanje, mediji in drugi zainteresirani so prisluhnili temam, povezanim z aktualnimi in prihajajočimi izzivi na trgu dela. 

Nedavno smo sklenili dogovor o ustanovitvi Sveta partnerjev Območne službe Nova Gorica, ki bo na regionalni ravni deloval kot posvetovalno telo. Njegova vloga bo usmerjena v sodelovanje in oblikovanje politik ter programov zaposlovanja. V sklopu tega smo pripravili omenjeni strokovni panel, ki je bil organiziran v okviru razvojnega projekta zavoda za zaposlovanje Krepitev mreže pisarn za delodajalce in Območne službe Nova Gorica.

Predstavljene so bile pomembne strokovne vsebine glede zaposlovanja na zelenih delovnih mestih, podane bodo tudi smernice delodajalcem glede upravljanja s človeškimi viri, ki vplivajo na pridobivanje in zadrževanje kadra.
 

Sodelovanje pri izzivih na trgu dela

Udeležence je najprej pozdravila Vesna Petric Uran, direktorica naše novogoriške območne službe. Z uvodnimi besedami je pojasnila namen panela in pomen takšnih skupnih srečanj. 

»Člani Sveta partnerjev se zavedamo, da je povezovanje med različnimi institucijami ključno. Zavezali smo se, da  bomo v prihodnje skupaj iskali rešitve na trgu dela za gospodarstvo ter javni sektor v lokalnem in regijskem okolju, dajali pobude in pristopili skupaj ob večjih izzivih v regiji.«

»Še naprej bodo trg dela zaznamovali demografski trendi, staranje prebivalstva, upadanje delovno razpoložljivega prebivalstva, kot tudi digitalna in zelena preobrazba. V Zavodu se ustrezno odzivamo na spremembe tako, da svoje storitvene modele in procese intenzivno prilagajamo in moderniziramo na način, da bomo iskalcem zaposlitve, delodajalcem in drugim partnerjem lahko zagotavljali relevantne, pravočasne in učinkovite informacije, podatke, storitve in programe. Zavod sledi moderniziranemu načinu dela, širimo se v mednarodni prostor, veliko aktivnosti namenjamo delodajalcem in tudi brezposelnim, da postanejo konkurenčni na trgu dela. Današnja tema je aktualna za vso družbo, vsebine, kot so zeleno, digitalno, dinamično, so izjemno pomembne, kot tudi dejstvo, da se moramo gibati v smeri trajnostnega.«


Certificiranje 

Sledilo je predavanje s področja družbene odgovornosti. Ta postaja osrednjega pomena v sodobnem poslovnem svetu, saj se organizacije vse bolj zavedajo svojega vpliva na okolje in družbo.

Aleš Krajnc Kušlan, direktor Ekvilib inštituta, je pojasnil, da se trendi in smernice pri zaposlovanju ter upravljanju podjetij spreminjajo.

»Treba je izbrati celovit, holističen pristop, kadar je govora o družbeni odgovornosti,« je prepričan.

Pred leti je bil v ospredju dobiček, sedaj se vse več podjetij osredotoča na okolje, na družbo, na svoje zaposlene …

»Toda Slovenija na žalost še vedno pogosto implementira le politiko, kjer so predvidene sankcije, čeprav bi lahko tudi drugače. Prav je, da organizacije gledajo na dolgoročne rezultate, a težavo vidim na primer v dejstvu, da je v velikih podjetjih zelo razpršeno lastništvo, zato ni dobrega pregleda nad tem, kakšna je točna politika podjetja, kaj si le-to želi doseči, ali gre zgolj za maksimiziranje dobička ali deluje v smeri družbene odgovornosti.«

Sogovornikovo delovanje med drugim vključuje razvoj certificiranja, kot je Družbeno odgovoren delodajalec in Družini prijazno podjetje, s čimer želi podpirati delodajalce pri ustvarjanju okolij, kjer se izboljšujejo delovni pogoji, delovna kultura in organizacijska klima. Z omenjenima certifikatoma se lahko pohvali tudi naš Zavod.
 

Zmanjšanje vrzeli med ponudbo in povpraševanjem

V nadaljevanju je Martina Rameša iz našega Zavoda predstavila projekt Platforma trga dela.

Predstavila je aktivnosti z namenom priprave podlag za napovedovanje potreb trga dela po poklicih in kompetencah, identifikacijo vrzeli med ponudbo in povpraševanjem, oblikovanje predlogov za umestitev relevantnih kompetenc v programe izobraževanja ali usposabljanja ter prikaz podatkov trga dela.

Poudarila je, da lahko s sistematičnim načrtovanjem kompetenc zaposleni v organizacijah ne le sledijo spremembam, ampak jih tudi aktivno sooblikujejo.

»Targetiramo iskalce zaposlitve, brezposelne, delodajalce in predstavnike institucij na trgu dela s področja izobraževanja. Naš cilj je med drugim zmanjšati vrzel med ponudbo in povpraševanjem na trgu dela, ne le sedaj, temveč tudi v prihodnosti, krepiti konkurenčnost slovenskega gospodarstva, pomagati kadrovskim politikam v podjetjih, na inovativen način predstavljati stanje na trgu dela ter s sodobno vizualizacijo predstaviti vsebine, s tem, da jih lahko vidijo razumejo in jih opolnomočijo.«

Poudarila je, da je treba predvsem ranljivim skupinam dati možnost, da pridobijo znanje, veščine za ponovni vstop na trg dela. 
 

Zaposlovanje na zelenih delovnih mestih

Trajnostni razvoj gospodarstva in miselnosti družbe nasploh je ključen pri oblikovanju dolgoročno uspešnih strategij, zato podjetja aktivno vlagajo v zelena delovna mesta, ki prispevajo k okoljski učinkovitosti in zmanjševanju ogljičnega odtisa.

Zaposlovanje v zelenih sektorjih hkrati ustvarja nova delovna mesta in napoveduje potrebo po drugačnih kompetencah zaposlenih, ki so v koraku z okoljskimi cilji in novimi tehnologijami. O tem in drugih aktivnostih razvojnega projekta Krepitev mreže pisarn za delodajalce, v okviru katerega se osredotočamo predvsem na ustrezno podporo delodajalcem, je spregovorila Petra Mauer.

Med drugim je pojasnila prednosti, ki jih imajo zelena delovna mesta za organizacijo in okolje. Na kratko je še predstavila projekt Krepitev mreže pisarn za delodajalce, v okviru katerega se osredotočamo na pozaposlitveno podporo, razvijamo znamko dobrega zaposlovalca, organiziramo strokovne panele na naših območnih službah idr.
 

Storitve za delodajalce

Ob koncu je beseda tekla še o storitvah naših pisarn za delodajalce, kjer naši sodelavci delodajalcem svetujejo in ponujajo številne storitve, ki podpirajo zaposlovalce pri prilagajanju novim tržnim izzivom. Katere so te storitve, sta pojasnili svetovalki zavoda za zaposlovanje, Maruša Ceket in Mojca Kušnjerek.

Slednja se je osredotočila na programe aktivne politike zaposlovanja (Usposabljanje na delovnem mestu plus, Zaposli.me plus, Projektno učenje mlajših odraslih plus idr.), ki delodajalcem pomagajo pri zaposlovanju, izobraževanju in usposabljanju kadra, med drugim tudi za potrebe zelenih in trajnostnih poklicev.

»Programi zaposlovanja, izobraževanja in usposabljanja vplivajo na zmanjševanje neskladij med ponudbo in povpraševanjem na trgu dela ter zagotavljajo podporo brezposelnim osebam, ki brez teh ukrepov ne bi mogle enakopravno nastopati na trgu dela. S tovrstnimi ukrepi prispevamo tudi k razvoju okolju trajnostnih delovnih mest in podpiramo podjetja pri doseganju njihovih trajnostnih ciljev.«

Ob zaključku je moderatorka dogodka Vanja Nardin Ukmar povabila udeležence k diskusiji ter se vsem zahvalila za sodelovanje in uspešno izpeljan dogodek, ki je na enem mestu povezal deležnike na trgu dela in lokalno skupnost, zato se podobnih panelov veselimo tudi v prihodnje.
 

Oglejte si nekaj fotoutrinkov z dogodka!

 

Za slepe in slabovidne(CTRL+F2)
barva kontrasta
velikost besedila
označitev vsebine
povečava

Hvala za vaš odziv.

Ste našli informacije, ki ste jih iskali? DA NE