Skoči do osrednje vsebine

Integracija migrantov na trg dela – uspešno izvedenih šest dogodkov po Sloveniji

Na Zavodu RS za zaposlovanje smo z novembrom uspešno zaključili 6 od 10 načrtovanih dogodkov z naslovom Integracija migrantov na trg dela, ki potekajo v okviru evropskega projekta LABOUR-INT III. Dogodki so se zvrstili v Ljubljani, Novi Gorici, Celju, Postojni, Mariboru in Novem mestu, kjer so strokovnjaki in udeleženci skupaj razpravljali o priložnostih, izzivih in dobrih praksah vključevanja migrantov v delovno okolje in širšo družbo.

Osrednji namen projekta je spodbujanje enakih možnosti in vključujočega trga dela.

Prav zato so na prvih šestih delavnicah sodelovali številni strokovnjaki s področja zaposlovanja, integracije in medkulturnega dialoga – predstavniki:

  • Zavoda RS za zaposlovanje,
  • Inšpektorata za delo,
  • Zveze svobodnih sindikatov Slovenije,
  • UNHCR-a,
  • IOM-a,
  • Mirovnega inštituta,
  • Rdečega križa Slovenije,
  • Društva Ključ,
  • Inštituta za kriminologijo Pravne fakultete Univerze v Ljubljani,
  • Inštituta za slovensko izseljenstvo in migracije ZRC SAZU,
  • Ambasade Rog ter
  • Slovenske filantropije.

Predavanja in razprave so zajemali pravne vidike zaposlovanja migrantov, beguncev in prosilcev za azil, izzive etičnega zaposlovanja, pa tudi vlogo medkulturnih kompetenc in pomen medkulturnega razumevanja pri uspešni integraciji. Posebno pozornost smo namenili opozorilom o oblikah kršitev delovnopravne zakonodaje ter iskanju načinov, kako lahko institucije in delodajalci skupaj ustvarjajo bolj vključujoče delovno okolje.

Dogodki so bili obogateni z osebnimi zgodbami priseljencev iz Sirije, Afganistana, Konga, Ukrajine, Irana, Moldavije, Bolgarije in Slonokoščene obale, ki so predstavili svoje poti, izzive in dosežke pri vključevanju v slovensko družbo in trg dela.

Delavnic se je udeležilo skupaj 209 oseb, med njimi 52 % žensk. Za večjo dostopnost in lažje spremljanje vsebin je bilo udeležencem omogočeno tolmačenje iz slovenskega jezika v enega ali več tujih jezikov.

V projektu LABOUR-INT III bomo v letu 2026 omogočili še dodatne 4 dogodke po Sloveniji.

► Preberite več o projektu: LABOUR-INT III.

Ravno tako vas vabimo, da si ogledate fotoutrinke z dosedanjih srečanj, kjer so se stkale nove vezi, izmenjale dragocene izkušnje in okrepile poti do vključujoče družbe in pravičnega trga dela za vse.
 

Za slepe in slabovidne(CTRL+F2)
barva kontrasta
velikost besedila
označitev vsebine
povečava

Hvala za vaš odziv.

Ste našli informacije, ki ste jih iskali? DA NE