Dogodek v Manili utira pot za kontrolirano in zakonito zaposlovanje filipinskih državljanov
Na dogodku so predstavili sodelovanje med različnimi vladnimi institucijami pri postopkih zaposlovanja tujcev, kot tudi relevantne informacije in postopke za integracijo filipinskih državljanov ter postopke akreditacije slovenskih delodajalcev. Poleg tega so se predstavili tudi sodelujoči delodajalci, njihova prosta delovna mesta, delovni pogoji ipd.
Ob tej priložnosti je slovenska ministrica za zunanje zadeve Tanja Fajon skupaj s filipinskim ministrom za delavce migrante Hansom Leom Cacdacom podpisala memorandum o soglasju med Slovenijo in Filipinina področju mobilnosti delavcev.
S podpisom tega dogovora si naša država s filipinskimi oblastmi prizadeva za vzpostavitev kontroliranih in zakonitih migracijskih tokov, saj je omenjeni memorandum podlaga za sklenitev sporazumov o zaposlovanju in socialni varnosti. Filipinski delavci predstavljajo velik kadrovski potencial, za zaposlitev teh delavcev pa morajo delodajalci pridobiti soglasje filipinskega ministrstva za delavce migrante.
Največ delovnih dovoljenj in soglasij k enotnemu dovoljenju je bilo v Sloveniji izdanih za državljane Bosne in Hercegovine, Kosova, Srbije in Severne Makedonije, v zadnjih letih pa narašča tudi zaposlovanje državljanov iz bolj oddaljenih držav, kot npr. iz Indije (letos izdanih 453 soglasij), Nepala (421 soglasij) in Filipinov (166 soglasij).
Kot je na dogodku poudarila Greta Metka Barbo Škerbinc, generalna direktorica Zavoda, je pri spodbujanju in lajšanju procesa integracije državljanov tretjih držav z različnimi statusi pri njihovem vključevanju v slovensko družbo v veliko pomoč in podpora tudi naša Info točka za tujce, ki od februarja 2025 deluje v središču v Ljubljane.
Prav tako so verodostojne informacije lahko v podporo in pomoč tudi sodelavcem Zavoda in drugim strokovnim delavcem iz centrov za socialno delo, nevladnim organizacijam, upravnim enotam in drugim, ki se pri svojem delu srečujejo ali svoje aktivnosti posvečajo delavcem migrantom, študentom, raziskovalcem, prosilcem za azil ali mednarodno zaščito, njihovim družinskim članom ipd.
Info točko za tujce je februarja obiskalo približno 50 oseb, medtem ko so naši strokovni sodelavci odgovorili na približno 500 elektronskih sporočil ter več kot 2.000 telefonskih klicev. Migracije in vprašanja, povezana z njimi, so namreč naša realnost.
Fotoutrinki z dogodka v Manili



Hvala za vaš odziv. S svojim komentarjem nam boste pomagali pri odpravi vsebinskih napak ali ponavljajočih se težav. Prosimo, da v komentarju ne navajate osebnih podatkov (kot so vaše ime, priimek ali e-naslov).