Dobro obiskan Sejem zaposlitvenih priložnosti in festival izobraževanja
Sejem zaposlitvenih priložnosti in festival izobraževanja, ki sta ga organizirali območni službi Zavoda za zaposlovanje Celje in Velenje v sodelovanju z Območno obrtno-podjetniško zbornico Celje, Regionalno gospodarsko zbornico Celje, Regionalno razvojno agencijo Savinjska, Centrom RS za poklicno izobraževanje ter Mestno občino Celje, se je uradno začel ob 11. uri s slavnostnim odprtjem. Matija Kovač, župan Mestne občine Celje je uvodoma pozdravil obiskovalce v mestu priložnosti:
»In da bi tako tudi ostalo je treba podpreti aktivnosti, da bodo vsi imeli veliko zaposlitvenih priložnosti, možnosti za izobraževanje, rast in razvoj. To so zadeve, ki jih v lokalni skupnosti ves čas podpiramo in jih spodbujamo.«
Župan je pohvalil organizacijo dogodka, prav tako pa je odlično izpeljan sejem pohvalil tudi naslednji govorec na odru, Peter Pišek, predsednik Območne obrtno-podjetniške zbornice Celje.
»Gre za čudovit, velik dogodek. Organizatorji smo strnili moči, da bi povezali gospodarstvo in šolstvo,« je povedal Pišek in med drugim opozoril na nujno potrebno spremembo šolskega sistema, ki bo sledil dolgoročnim in kratkoročnim ciljem gospodarstva.
Novinarska konferenca
Ob 12. uri je sledila novinarska konferenca, na kateri so sodelovali Dubravka Milovanović, direktorica Območne službe Celje, Blanka Pečnik Črnko, direktorica Območne službe Velenje, in Peter Pišek, predsednik Območne obrtno-podjetniške zbornice Celje. Sogovorniki so opisali namen sejma in vizijo, ki jo želimo doseči s povezovanjem zaposlovanja in izobraževanja.
»Vsi ključni akterji, ki so pomembni za trg dela, so združeni na enem mestu. Dogodek je strukturirano pripravljen, šole in delodajalce, ki pokrivajo enaka področja smo postavili skupaj, da je čim več mreženja in povezovanja ter informacij. Eden izmed naših ciljev je tudi obdržati čim več mladih, da ostanejo na slovenskih tleh,« je poudarila Dubravka Milovanović.
Blanka Pečnik Črnko je spregovorila o ciljnih skupinah, ki so na sejmu, ter tudi o naporih, ki jih pri Zavodu vlagamo v pomoč pri iskanju zaposlitev najbolj ranljivim skupinam oseb, med katere spadajo invalidi, dolgotrajno brezposelni, starejši. Pišek je med drugim poudaril, da je pomembno sodelovanje med državo, občinami, Zavodom, izobraževanjem, gospodarstvom:
»Poskrbeti moramo, da bi bilo v šolah čim več prakse ter da še naprej spodbujamo promocijo poklicev.«
Dodal je, da si želi, da bi takšen dogodek postal tradicionalen.
Odličen odziv obiskovalcev in delodajalcev
Obiskovalci so imeli priložnost neposredno stopiti v stik z delodajalci, preveriti prosta delovna mesta in zaposlitvene možnosti doma ter v tujini, pridobiti informacije o aktivnih politikah zaposlovanja in se seznaniti s programi za karierno svetovanje. Mnogi so izkoristili priložnost za individualne pogovore z delodajalci, izmenjavo kontaktov in celo prve dogovore o možnih zaposlitvah.
Tamara Audič iz podjetja Kovintrade je dejala, da se redno udeležujejo sejmov, predvsem z namenom, da mladi spoznajo dejavnost, s katero se ukvarjajo ter na splošno krepijo svojo prepoznavnost na trgu dela:
»Spoznali smo že precej potencialnih kandidatov, ki so prišli do naše stojnice že s pripravljenimi življenjepisi. Mnoge od njih nato pozovemo na razgovor.«
V omenjenem podjetju trenutno iščejo skladiščnika, izrezovalca in komercialista.
Študenti, dijaki in šolajoči so pridobivali informacije o opravljanju obvezne prakse, štipendiranju in študentskem delu ter spoznavali možnosti izobraževanja. Vid Požarnik nam je nekaj več povedal o Fakulteti za varstvo okolja iz Velenja, ki jo obiskuje:
»Dogodek je pester in precej obiskovalcev se ob naši stojnici ustavi predvsem zaradi okostja srne, divjega prašiča in lisice, na vpogled imamo tudi kovček za analizo kakovosti vode ter kamero, ki se uporablja za opazovanje gozdnih živali.«
Pravi, da se za omenjeno smer navdušuje sicer več deklet, ampak postaja vsako leto čedalje bolj zanimiva tudi za fante.
Pester spremljevalni program in interaktivne vsebine
Dogodek je zaznamoval zanimiv spremljevalni program, ki je vključeval edinstvene izkušnje, kot so srečanje z robotom, vožnja tovornjaka, ogled eksotičnih živali in fotokotiček, kjer so si obiskovalci lahko ustvarili zabavne spomine. Posebno zanimanje je pritegnil razstavni prostor reševalcev, slovenske vojske in policije, kjer so obiskovalci spoznali raznolikost njihovih delovnih nalog in priložnosti za zaposlitev.
Povezovanje kot ključ do uspešnega trga dela
Ena izmed osrednjih tem sejma je bilo soočanje s strukturnimi neskladji na trgu dela. S pomočjo predavanj in okroglih miz so strokovnjaki naslavljali vprašanja, kot so: kako navdušiti delodajalca, priložnosti in izzivi v socialnovarstvenih poklicih ter uporaba umetne inteligence pri iskanju zaposlitve. Pomemben poudarek je bil tudi na vprašanju vključevanja mladih invalidov na trg dela.
Takšni dogodki so ključni za premagovanje neskladij med ponudbo in povpraševanjem na trgu dela, saj omogočajo neposredno povezovanje med delodajalci, iskalci zaposlitve in izobraževalnimi institucijami. Ves čas so organizatorji izpostavljali pomen sodelovanja pri iskanju rešitev za izboljšanje zaposlitvenih možnosti in prilagajanje kompetenc potrebam sodobnega trga dela.
Dogodek je dokazal, da je tovrstno povezovanje nujno in izjemno koristno, zato si bomo tudi v prihodnje prizadevali za organizacijo podobnih sejmov, ki prispevajo k razvoju slovenskega trga dela.




Hvala za vaš odziv. S svojim komentarjem nam boste pomagali pri odpravi vsebinskih napak ali ponavljajočih se težav. Prosimo, da v komentarju ne navajate osebnih podatkov (kot so vaše ime, priimek ali e-naslov).