Skoči do osrednje vsebine

Dobrih 80 % brezposelnih potrebuje dodatne aktivnosti za zaposlitev ali poglobljeno podporo

Pod okriljem 56. Mednarodnega obrtnega sejma v Celju smo danes, 18. septembra, ob 13. uri v tamkajšnjem medijskem središču organizirali novinarsko konferenco. Luka Mesec, minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, ter Greta Metka Barbo Škerbinc, generalna direktorica zavoda za zaposlovanje, sta spregovorila o aktualnih razmerah na trgu dela.

Gibanje brezposelnosti

Brezposelnost se še naprej medletno zmanjšuje in ostaja na ravni iz leta 1990. V povprečju je bilo v obdobju prvih osmih mesecev letos brezposelnih 46.216 oseb na mesec, kar je 6,6 % manj kot v primerljivem obdobju leta 2023. 

Konec avgusta je bilo registriranih 44.468 brezposelnih, 6,2 % manj kot avgusta 2023. Ocenjujemo, da se bo v jesenskih mesecih brezposelnost sezonsko povečala, zato bo ob koncu leta 2024 registriranih okrog 47.000 brezposelnih.

Pri tem velja poudariti, da dobrih 45 % prijavljenih pri Zavodu potrebuje dodatne aktivnosti za zaposlitev, 35 % pa intenzivno poglobljeno podporo. 

Od začetka leta do konca avgusta se je iz evidence brezposelnih odjavilo skupaj 42.841 oseb, med njimi 27.728 zaradi zaposlitve, kar je 1,6 % manj kot v primerljivem obdobju leta 2023.

Ob upadanju števila brezposelnih, njihovi slabši strukturi in prisotnosti še vedno visokega povpraševanja delodajalcev po delavcih tudi v letu 2024 oviro pri zaposlovanju predstavlja pomanjkanje ustrezno usposobljenega kadra.

Delodajalci so v letošnjem letu najbolj povpraševali po delavcih za delo v predelovalnih dejavnostih, v gradbeništvu, za čiščenje in vzdrževanje, med bolj iskanimi so bili tudi poklici s področja vzgoje in izobraževanja, zdravstva, nege in socialnih storitev, gostinstva, transporta.

Stopnja registrirane brezposelnosti je junija 2024 znašala 4,4 % in je bila v primerjavi z junijem 2023 nižja za 0,3 odstotne točke.

Sezonsko prilagojena stopnja anketne brezposelnosti, ki jo izračunava Eurostat, pa je bila julija 2024 v Sloveniji 3,3 %, kar je izrazito pod povprečjem EU, kjer je znašala 6,0 %.
 

Letos več kot 40 kariernih in zaposlitvenih sejmov

Glede na razmere na trgu dela Zavod prepoznava sejme kot eno izmed ključnih aktivnosti za ustvarjanje zaposlitvenih priložnosti, saj omogočajo neposredno povezavo med iskalci zaposlitve in delodajalci. Še posebej je to pomembno za iskalce zaposlitve, ki težje pridejo do teh priložnosti.

Pri tem je potrebno poudariti, da brezposelne pred samimi dogodki seznanimo glede delodajalcev in ustrezno usposobimo, da pridejo pripravljeni na pogovor. Prav tako jim pomagamo pri pripravi CV-jev. 

V letu 2024 v Sloveniji načrtujemo izvedbo 40 kariernih in zaposlitvenih sejmov po Sloveniji ter 2 večja vseslovenska zaposlitvena dogodka, ki jih dopolnjujemo z dodatnimi zaposlitvenimi dogodki v tujini. 

To pomeni, da se letos izvajajo zaposlitveni dogodki na vseh naših območnih službah, pri čemer so nekateri sejmi izvedeni za podporo zaposlovanja izbranih skupin brezposelnih, npr. invalidov, oseb z migrantskim ozadjem, starejših itn. Do konca avgusta 2024 je bilo tako v Sloveniji že izvedenih 24 zaposlitvenih in kariernih sejmov. Ob tem pa je Zavod organiziral tudi številne druge manjše dogodke, na katerih so se povezali delodajalci in brezposelni (mini zaposlitveni sejmi, skupinske predstavitve prostih delovnih mest, hitri zmenki). 

Zaradi  velikega primanjkljaja kadrov postajajo čedalje aktualnejši  delavci, ki v Slovenijo prihajajo iz tretjih držav, saj predstavljajo vse večji delež našega delovno aktivnega prebivalstva. V letu 2024 smo tako na Balkanu organizirali skupaj 4 zaposlitvene dogodke, ki smo jih izvedli v Črni gori in Srbiji ter na njih pritegnili približno 12.000 obiskovalcev. Do konca leta načrtujemo podobne dogodke tudi v Bosni in Hercegovini.
 

Aktivno na MOS-u

Aktivno vlogo vseh 5 dni sejemskega dogajanja na MOS-u bo imel tudi Zavod, ki se bo na posebnem razstavnem prostoru v Hali L predstavil delodajalcem, iskalcem zaposlitve, mladim in drugim.  

To pomeni, da bomo podjetjem zagotovili številne koristne informacije o finančnih spodbudah za zaposlitev in ukrepih aktivne politike zaposlovanja, kot tudi o zaposlitvenih dogodkih, ki jih organiziramo doma in v tujini za zmanjšanje primanjkljaja. Predstavili bomo podporo Zavoda pri zaposlovanju domačih kandidatov, kandidatov iz EU in postopke zaposlovanja tujih delavcev. 

Iskalcem zaposlitve bomo ponudili številne uporabne informacije o trgu dela, pomagali s pregledi življenjepisa, kariernim svetovanjem in predstavitvijo programov, ki olajšajo pot do zaposlitve.

Za dodatno popestritev smo vsak dan pripravili tudi posebna predavanja, s pomočjo katerih bomo dodatno osvetlili različne aktualne vsebine s področja našega dela, kot npr. glede zaposlovanja tujcev, predstavili bomo storitve pisarn za delodajalce, zelena delovna mesta, zaposlitve v Zavodu ipd. 

Prvi dan sejma organiziramo tudi posebno okroglo mizo z naslovom Pomanjkanje delovne sile v slovenskem gospodarstvu. Tema je trenutno zelo aktualna, saj se tako Slovenija kot Evropa v zadnjem času soočata z resnim kadrovskim primanjkljajem, kar vpliva tudi na poslovanje podjetij. 
 

Vseslovenski zaposlitveni sejem v Mariboru

Zavod 8. 10. 2024 v Dvorani Tabor v Mariboru organizira letošnji, že drugi vseslovenski zaposlitveni karierni dogodek. Prvi je potekal maja v Ljubljani. Tudi s tem dogodkom spodbujamo mobilnost, ki je nujno potrebna, če želimo aktivirati domači delovni potencial, ki ga gospodarstvo potrebuje. 

Mariborski sejem bo za vse sodelujoče in obiskovalce brezplačen, namenjen pa bo različnim skupinam obiskovalcev: od šolajoče se mladine in študentov, do brezposelnih in tistih, ki so zaposleni, pa iščejo nove zaposlitvene priložnosti, prav tako želimo privabiti na dogodek zaposlene tik pred upokojitvijo, tujce, prosilce za mednarodno zaščito in druge ter ustvariti vzajemno korist za vse udeležence. 

Glede na to se bodo predstavljali delodajalci iz vse Slovenije iz zasebnega in javnega sektorja ter praktično iz vseh dejavnosti, kot tudi druge ključne ustanove s področja kariernega svetovanja in zaposlovanja.
 

Izvedeni programi in ukrepi APZ

Za izboljšanje zaposlitvenih možnosti brezposelnih imamo na voljo ukrepe aktivne politike zaposlovanja (APZ). V prvih šestih mesecih letos je bilo v programe APZ vključenih skupaj 7.098 brezposelnih, kar predstavlja 26 % povečanje v primerjavi z enakim obdobjem leta 2023. V ta namen je bilo skupaj porabljenih 17,6 milijona EUR. Največje število oseb je bilo vključenih v lokalne programe neformalnega izobraževanja in usposabljanja (36,6 % izmed vseh vključitev). 

Iz vseh programov APZ se je do konca junija 2024 zaposlilo 3.600 brezposelnih. To je še posebej razveseljivo, ker jih je bilo izmed vseh 7.098 vključenih kar 80 % nizko izobraženih, 31,4 % starejših od 50 let, 30,3 % dolgotrajno brezposelnih – vsi navedeni sodijo med ranljive ciljne skupine.

Zavodu je v letošnjem letu ministrstvo, pristojno za kohezijsko politiko, potrdilo še preostale štiri prijavljene projekte oziroma programe EU, ki jih bomo s pomočjo Evropskega socialnega sklada Plus izvajali vse do leta 2029. Od lani že uspešno izvajamo program za mlade PUM-O+. V kratkem pa bo brezposelnim, ki potrebujejo poglobljeno obravnavo, in delodajalcem na voljo tudi program Učne delavnice Plus, ki je še zadnji tik pred pričetkom 5-letne izvedbe in od katerega se prav tako nadejamo uspešnih rezultatov.

 

Gradivo za novinarje

► Preglejte celotno gradivo z novinarske konference

Poglejte fotoutrinka z novinarske konference!

Za slepe in slabovidne(CTRL+F2)
barva kontrasta
velikost besedila
označitev vsebine
povečava

Hvala za vaš odziv.

Ste našli informacije, ki ste jih iskali? DA NE