Skoči do osrednje vsebine

Dobre prakse podjetij v EU za reševanje pomanjkanja delovne sile na trgu dela

Evropska fundacija za izboljšanje življenjskih in delovnih razmer Eurofound ugotavlja, da se primanjkljaj delovne sile še naprej povečuje, kar vpliva na rast, inovacije in sposobnost EU, da doseže svoje digitalne in zelene cilje. Hkrati se zaposleni zaradi pomanjkanja delovne sile soočajo z intenzivnejšim delom, ki povečuje stres in izgorelost, posledične odsotnosti z dela in odhodi zaposlenih pa trenutne razmere še poslabšujejo. 

To je eden ključnih poudarkov v nedavno objavljenem raziskovalnem poročilu, ki ima naslov Prakse podjetij za reševanje pomanjkanja delovne sile (Company practices to tackle labour shortages). Temelji na 17 študijah primerov iz različnih sektorjev v 13 državah članicah EU.
 

Eurofound v omenjeni publikaciji med drugim izpostavlja tudi naslednje:

  1. Stopnja prostih delovnih mest v EU ostaja visoka – 80 % delodajalcev poroča, da imajo težave pri zaposlovanju delavcev z ustreznimi znanji in veščinami. Zato so prisiljeni k zaposlovanju delavcev brez teh znanj. V državah članicah z visokim deležem premalo kvalificiranih delavcev je malo podjetij, ki zagotavljajo usposabljanje zaposlenih, kar je lahko eden od razlogov za pomanjkanje njihovih znanj in spretnosti.
     
  2. Strategije zaposlovanja in zadrževanja kadra vključujejo ponujanje boljšega plačila, boljše delovne pogoje in druge neplačne ugodnosti, med drugim delo na daljavo, bolj prilagodljiv delovni čas, dostop do stanovanja, otroškega varstva in zasebnega zdravstvenega zavarovanja.
     
  3. Delodajalci imajo interes za zapolnitev prostih delovnih mest z uporabo mobilnosti in migracij (z zaposlovanjem tujcev). V praksi pa jim izziv predstavljajo administrative ovire pri pridobivanju delovnih dovoljenj za delavce iz tretjih držav, priznavanje v tujini pridobljenih znanj in kvalifikacij pri potencialnih kandidatih in jezikovne ovire.
     
  4. Delodajalci se še vedno v veliki meri zanašajo na stalen vir delovne sile, kot kažejo podatki o prostih delovnih mestih na trgu dela. To ne zadošča za odpravo pomanjkanja delovne sile, zato so nujni dodatni ukrepi, s katerimi bi vključili skupine, ki niso na trgu dela.
     
  5. Partnerstva z institucijami za usposabljanje, z javnimi zavodi in zasebnimi agencijami za zaposlovanje izboljšujejo zaposlovanje s prilagajanjem ukrepov potrebam delodajalcev in z boljšim povezovanjem študentov, iskalcev zaposlitve in manj zastopanih skupin neposredno z delodajalci.
     

► Poglejte celotno poročilo na spletni strani Eurofounda: Company practices to tackle labour shortages

Za pomoč pri iskanju usposobljenih kandidatov smo vam na voljo v Pisarnah za delodajalce na območnih službah po vseh Sloveniji.

Za slepe in slabovidne(CTRL+F2)
barva kontrasta
velikost besedila
označitev vsebine
povečava

Hvala za vaš odziv.

Ste našli informacije, ki ste jih iskali? DA NE