Skoči do osrednje vsebine

Detekcija in prepoznavanje mladih, ki niso zaposleni, se ne izobražujejo ali usposabljajo

Drugo nacionalno srečanje ključnih organizacij na področju oseb NEET v okviru projekta Interreg@Work4NEETs.

Uspešna aktivacija mladih in njihovo vključevanje na trg dela sta ključna za ekonomsko uspešnost in dobro počutje posameznikov, hkrati pa prispevata k družbeni koheziji in gospodarski rasti. Zato je ključno, da mladi, ki niso zaposleni, se ne izobražujejo ali usposabljajo, v čim krajšem času dobijo podporo v obliki kariernega svetovanja, kvalitetnega usposabljanja ali spodbude za zaposlitev.

Jana Rožac, ZRSZ:

»Kljub nizki stopnji brezposelnosti med mladimi se v Sloveniji soočamo s težavo visokega deleža "skritih" NEET-ov. Raziskava OECD iz leta 2020 kaže, da v Sloveniji kar 53 % NEET-ov ni registriranih pri zavodu za zaposlovanje.« 

Na Zavodu opazimo, da informacije o ukrepih Okrepljenega jamstva za mlade, ki jih izvajamo, pogosto ne dosežejo ciljne skupine. Za detekcijo in prepoznavanje mladih do 29. leta, ki se znajdejo v položaju NEET, se zato povezujemo s ključnimi organizacijami na nacionalnem in lokalnem nivoju, vključno z organizacijami v mladinskem sektorju.

Na drugem srečanju projekta @Work4NEETs, ki je potekalo 14. 2. 2024 v Ljubljani, smo se posvetili vprašanju zbiranja podatkov o osebah NEET, glavnih težavah in možnih rešitvah.

Srečanja so se poleg predstavnikov Zavoda RS za zaposlovanje udeležili predstavniki:

  • Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti,
  • Urada RS za mladino,
  • Andragoškega centra Slovenije,
  • Ljudske univerze Radovljica,
  • Društva Center za pomoč mladim
  • E-Študentskega servisa in
  • Univerze v Mariboru.

Dr. Andrej Naterer z Univerze v Mariboru je predstavil ključno vlogo zbiranja in analize podatkov o osebah NEET pri izvedbi intervencijskega dela projekta PreseNEETi.se. Predstavitev je dopolnil tudi s prikazom zasnove detekcijskega modela oseb NEET, ki je nastala v okviru projekta PreseNEETi.se, v katerem je sodeloval tudi Zavod RS za zaposlovanje.

Dobre prakse zbiranja in analize podatkov sta predstavili tudi Nataša Hauzer iz Društva Center za pomoč mladim ter Blanka Rihter iz zavoda za zaposlovanje.

Na srečanju smo gostili tudi dr. Vesno Miloševič Zupančič, strokovno direktorico e-Študentskega servisa, ki je predstavila izsledke raziskave Pridobivanje kompetenc z neformalnim izobraževanjem v mladinskih organizacijah.

Vodja projekta @Work4NEETs Jana Rožac je predstavila še primere dobrih praks zbiranja in analize podatkov iz tujine, in sicer:

  • Oblikovanje baze oseb NEET na podlagi presečišča administrativnih baz in cenzus oseb NEET malteškega zavoda za zaposlovanje JobsPlus.
  • Vzpostavitev večjezične platforme za zbiranje podatkov o osebah NEET in učinkovitosti storitev zavodov za zaposlovanje v okviru projekta Track-IN litvanskega zavoda za zaposlovanje.
  • Mapiranje oseb NEET hrvaškega zavoda za zaposlovanje.

Več o dobrih predstavljenih dobrih praksah lahko preberete na Interreg platformi.

Dogodek smo zaključili z bogato razpravo, ki je naslavljala predvsem pomanjkanje enotne baze oseb NEET, pomen medresorskega sodelovanja ter kompleksnost dela z osebami NEET.

Poglejte več informacij o projektu Interreg@Work4NEETs.

 

Za slepe in slabovidne(CTRL+F2)
barva kontrasta
velikost besedila
označitev vsebine
povečava

Hvala za vaš odziv.

Ste našli informacije, ki ste jih iskali? DA NE