Cilj je zadržati domače talente in privabiti tuje
Primanjkljaj kadrov in neskladje na trgu dela v različnih poklicih in dejavnostih nista izziv zgolj v slovenskem prostoru, temveč po vsej Evropski uniji.
Ne glede na morebitno poslabšanje gospodarskih razmer bo pomanjkanje kadra tudi v prihodnje še naprej eden izmed ključnih izzivov Evrope, je uvodoma izpostavil Bojan Ivanc, glavni analitik pri Gospodarski zbornici Slovenije.
Da se primanjkljaj delovne sile še naprej povečuje, ugotavlja tudi Evropska fundacija za izboljšanje življenjskih in delovnih razmer Eurofound v nedavno objavljenem raziskovalnem poročilu Prakse podjetij za reševanje pomanjkanja delovne sile. Analiza temelji na 17 študijah primerov iz različnih sektorjev v 13 državah članicah EU.
Pomanjkanje kadra je tudi tveganje za rast gospodarstva
Izziv reševanja pomanjkanja kadrov dodatno zaostruje še staranje prebivalstva v Evropi, kar predstavlja tveganje za konkurenčnost našega gospodarstva, njegovo rast in inovacije.
Razpoložljivost kadrov je pomemben dejavnik, ko se investitorji odločajo za investicije v našo državo, ključna pa je tudi poenostavitev postopkov oziroma zagotovitev ustreznega okolja za vlaganja, je poudaril Rok Capl, direktor javne agencije SPIRIT.
Minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han kot rešitev vidi zmanjševanje birokratskih ovir pri zaposlovanju.
Bitka za kadre je velika, vse države privabljajo tujo delovno silo, prav zato se mora Slovenija dobro predstaviti, da bo zanimiva država za tuje delavce. Pri tem je ključno tudi zmanjševanje številnih birokratskih ovir za zaposlitev delavcev, je poudaril v razpravi.
Zaposlitvene priložnosti so, primanjkuje pa pravega kadra
Brezposelnost se v Sloveniji trenutno še naprej medletno zmanjšuje. Ob koncu avgusta je bilo registriranih 6,2 % manj brezposelnih kot avgusta 2023.
Odlična novica je, da imamo v Sloveniji tako nizko brezposelnost, saj to pomeni polno zaposlenost. Še posebej je to spodbudno za mlade, saj je veliko zaposlitvenih priložnosti, je aktualno stanje na trgu dela komentiral Luka Mesec, minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Vseeno več kot polovica delodajalcev v prihodnje še naprej pričakuje težave z iskanjem kadra. Kot glavni razlog izpostavljajo prav pomanjkanje kadra na trgu dela, v manjši meri pa tudi neustrezna znanja, veščine in kompetence kandidatov ter slabe delovne pogoje, ki jih odvračajo od prijave na prosta delovna mesta.
S posebnim izzivom se soočajo tudi mali obrtniki in podjetniki, ki večinoma nimajo velikih kadrovskih služb ali specialistov, ki bi se intenzivno ukvarjali s privabljanjem novih delavcev.
Za privabljanje kadrov je ključna promocija deficitarnih poklicev, nujen pa bo tudi uvoz delovne sile, je zato prepričan Peter Pišek, podpredsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije.
Aktivirati domače delavce in pripeljati tuje
Na Zavodu s svojimi pisarnami za delodajalce tem pomagamo pri iskanju kandidatov za prosta delovna mesta, pomoč jim zagotavljamo tudi pri zaposlovanju kandidatov iz Evropske unije in tretjih držav.
Prizadevamo si aktivirati razpoložljivi domači delovni potencial. To pomeni veliko truda in napora naših svetovalcev, da motivirajo iskalce zaposlitve. Kljub velikim strukturnim neskladjem se vsak mesec zaposli približno 3.000 brezposelnih, kar pomeni, da kadrovski bazen ni povsem izpraznjen. Ne glede na to pa je nujen tudi uvoz tuje delovne sile s poudarkom na poštenem rekrutiranju, je o aktivnostih Zavoda pri reševanju izzivov delodajalcev povedala generalna direktorica Greta Metka Barbo Škerbinc.
Delež delavcev iz drugih držav v delovno aktivnem prebivalstvu Republike Slovenije se v zadnjih letih še zvišuje. Slovenija je torej privlačna država za delo in življenje, investitorji pa slovensko delovno silo ocenjujejo kot zelo dobro. Tudi zato je pri reševanju izzivov zaradi pomanjkanja delovne sile v slovenskem gospodarstvu ključno, da se zadrži domače talente, hkrati pa privabi tujo delovno silo, ki se ji omogoči dobre pogoje za življenje in delo ter zagotovi ustrezno integracijo v družbo.
Dobrih 80 % brezposelnih potrebuje dodatne aktivnosti ali poglobljeno podporo
Na sejmu MOS v Celju smo organizirali tudi novinarsko konferenco, na kateri sta o aktualnih razmerah na trgu dela spregovorila Luka Mesec, minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, ter Greta Metka Barbo Škerbinc, generalna direktorica Zavoda RS za zaposlovanje.
► Preberite novico o novinarski konferenci.
Vabljeni k ogledu fotoutrinkov z okrogle mize!



Hvala za vaš odziv. S svojim komentarjem nam boste pomagali pri odpravi vsebinskih napak ali ponavljajočih se težav. Prosimo, da v komentarju ne navajate osebnih podatkov (kot so vaše ime, priimek ali e-naslov).