Ena naših temeljnih nalog je zagotavljanje manjkajoče ustrezne delovne sile. Odgovor na razkorak med ponudbo in povpraševanjem na trgu dela so tuji delavci migranti, ki imajo pomembno vlogo pri spodbujanju gospodarske rasti, saj predstavljajo delovno silo, ki je na domačem trgu dela primanjkuje.
Prav zato smo na zavodu za zaposlovanje, poleg izvajanja politike zaposlovanja in dela tujcev, v letu 2019 pričeli dodatno aktivnost z vzpostavitvijo Info točke za tujce, s ciljem zagotavljanja celovite podpore delavcem migrantom in njihovim delodajalcem.

Komu je namenjena?
- Tujim delavcem, ki iščete zaposlitev ali ste zaposleni v Sloveniji,
- delodajalcem, ki nameravate zaposliti ali zaposlujete tuje delavce,
- vsem drugim, ki potrebujete informacije, svetovanje in administrativno pomoč pri urejanju dokumentacije glede vstopa in prebivanja v Sloveniji, zaposlovanja in dela, možnosti izobraževanja in usposabljanja, novosti s področja nacionalne zakonodaje pri zaposlovanju tujcev ter pravic pri delu, socialnem in zdravstvenem varstvu v Sloveniji.
Kaj vam še omogoča?
- Informacije s področja možnosti in pogojev za zaposlitev in delo.
- Informacije o postopkih in potrebni dokumentaciji za pridobitev vizuma, dovoljenja za bivanje v Sloveniji in ustreznih delovnih dovoljenj glede na namen vstopa in prebivanja v Sloveniji.
- Informacije o pravicah in obveznostih, ki izhajajo iz delovnopravne ureditve, in o postopkih varstva pravic v primeru njihovih kršitev.
- Informacije o postopkih in pogojih za uveljavljanje pravic ob izteku ali prenehanju zaposlitve.
- Pomoč pri administrativnih postopkih in premagovanju drugih ovir.
- Pomoč pri uporabi sodobnih spletnih storitev.
Navežite stik z nami ...
- Po telefonu:
++386 (0)1 330 81 20
Poslovni čas:
ponedeljek, torek, četrtek, 8.00–15.00
sreda, 8.00–17.00
petek, 8.00–13.00
- Po elektronski pošti:
info-tocka@ess.gov.si
- Osebno na naslovu:
Vojkova cesta 2, Ljubljana
- Sprejem naročenih strank:
torek, 10.00–12.00
sreda, 15.00–17.00
Zakaj Info točka za tujce?
Delavci migranti, ki na podlagi delovnih in enotnih dovoljenj delajo in se zaposlujejo v Sloveniji, predstavljajo ranljivo skupino, ki je tudi zaradi pomanjkanja ustreznih in razumljivih informacij izpostavljena kršitvam svojih pravic in neenaki obravnavi. Delovni migranti se ob vstopu v Slovenijo soočajo s številnimi odprtimi vprašanji, ki večinoma predstavljajo veliko breme za posameznika. Premostiti morajo različne postopke, ki omogočajo njihovo bivanje v državi ter jih vključujejo v novo družbeno okolje. Pomanjkanje osnovnih informacij je pogosto največja ovira, s katero se spopadajo na poti do kakovostnega življenja.